Noc Muzeów w Centrum Dziedzictwa Szkła!

19 maja NOC MUZEÓW w CDS!!!


Jak co roku Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie bierze udział w tej bardzo popularnej corocznie organizowanej ogólnopolskiej akcji.

W tym roku chcemy zaproponować wszystkich tegorocznym gościom coś specjalnego! Po raz pierwszy udostępnimy nieodpłatnie do zwiedzania „Piwnice Przedprożne” mieszczące się pod zachodnią pierzeją krośnieńskiego Rynku.

Oprócz szeregu atrakcji jakie tej nocy czekać będą na turystów, którzy odwiedzą naszą trasę podziemną, przygotowaliśmy dla wszystkich, także tych, którzy z różnych względów nie skorzystają z naszej tegorocznej oferty                                               

                                                                     
WIELKI KONKURS Z CENNYMI NAGRODAMI!

Zważywszy na wartość nagród, pytania konkursowe nie należą do najprostszych. Żeby z powodzeniem wziąć udział w naszym konkursie trzeba będzie wykazać się szerszą wiedzą dotyczącą wiedzy o technologii i przemyśle szklarskim. W związku z tym, że akcję wspiera PGE pytania będą dotyczyły również wykorzystania energii elektrycznej w technologii wytopu i produkcji szkła.

Tegoroczna Noc Muzeów w CDS nosi nazwę „Energia zaklęta w szkle”

Każdy kto poprawnie odpowie na poniższe pytania a odpowiedzi prześle na adres e-mail:

e.guzik@miastoszkla.pl  ma szansę wygrać wartościowe szklane nagrody, ręcznie  wykonane przez artystów tworzących i związanych z naszą placówką. Ogólna wartość nagród to 4000zł.

I miejsce:

Oryginalny komplet „Organica” (patera, bomboniera i wazon) wykonany ze szkła bezbarwnego z kolorowymi inkluzjami. Wykonany wg. projektu artystów związanych z CDS.

II miejsce:

Trzy duże przestrzenne figury szklane (Pająk, Skorpion, Modliszka) wykonane ze szkła kolorowego w technologii formowania szkła za pomocą palnika gazowego.

III miejsce:

Duża figura smoka wykonana ze szkła kolorowego w technologii formowania szkła za pomocą palnika gazowego.

 Mail z odpowiedziami powinien zawierać dane teleadresowe osoby biorącej udział w konkursie oraz oświadczenie o możliwości wykorzystania danych przez organizatora konkursu w celach informacyjnych i marketingowych.Wyniki konkursu ogłosimy po 21.05.2018r. za pośrednictwem strony internetowej CDS oraz na naszym koncie na FB.

Pytania konkursowe:

  1. Wymień urządzenia wykorzystywane w procesie technologicznym wytopu, odprężania i wstępnej obróbki szkła, zasilane energią elektryczną. Podaj nazwy urządzeń i krótki opis ich zastosowania?

(punktowana będzie ilość podanych urządzeń oraz poprawność opisu zastosowania)

  1. Wymień sposoby formowania szkła?

(punktowana będzie ilość i trafność podanych sposobów)

  1. Wymień rodzaje paliw jakie stosowano od początków hutnictwa szklanego na świecie aż do dnia dzisiejszego, których używało się i używa do osiągnięcia odpowiedniej temperatury w piecach hutniczych służących do wytopu szkła?

(punktowana będzie ilość i trafność podanych rodzajów paliw)

 

Na powyższe pytania należy odpowiedzieć w sposób wyczerpujący. Spośród nadesłanych odpowiedzi wybierzemy 3 najbardziej trafne i wyczerpujące, którym nadamy odpowiednie miejsce na podium:

SERDECZNIE ZAPRASZAMY DO WZIĘCIA UDZIAŁU W NASZYM KONKURSIE!

NAPRAWDĘ WARTO!