Portal "Polscy projektanci szkła 1950–2020" ! CDS brało udział w pracach nad tym projektem!

Wszyscy zainteresowani historią polskiego designu szkła wiedzą, jak trudne jest dotarcie do informacji, zdjęć, wyrobów. Poszukiwania po kolekcjach muzealnych, salonach aukcyjnych, szkołach artystycznych dają nikłe, często wyrywkowe dane. 
Dlatego tak cieszy projekt, który ma za zadanie zinwentaryzowanie polskiego designu szkła po roku 1950 w materii: projektanci, studia projektowe, huty szkła zatrudniające projektantów oraz uruchomienie portalu. 

Jest on dostępny pod adresem: 
www.polscyprojektanciszkla.pl

Działa fanpage: 
https://www.facebook.com/Polscy-Projektanci-Szk%C5%82a-113733680444893 , który serdecznie polecamy wszystkim miłośnikom szklanej materii i polskiej sztuki użytkowej.

W gronie wielkich polskich projektantów są też artyści pracujący w krośnieńskiej hucie - Wszewłod Sarnecki, Jerzy Maraj, Jan Kosiński, Józef Górski, Agnieszka Leśniak-Banasiak, Anna Grabowska-Szczur, Jan Siedlecki.

W najbliższym czasie dołączoną inni. Prace nad projektem są żmudne i trudne oraz czasochłonne. Dlatego też liczymy na społeczny odzew, uzupełnienia już publikowanych biogramów, dodawanie nowych nazwisk do kolekcji, zdjęć, udostępnianie szkieł.
Praca jest działaniem pionierskim!

Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie włączyło się w prace uznając nie tyle potrzebę, co wręcz konieczność takiego opracowania. Z pewnością będzie to milowy krok do poznania i zarchiwizowania rozproszonych skarbów polskiego designu szkła i jego, jakże często zapomnianych czy niedocenianych, twórców.
 
Projekt „Polscy projektanci szkła1950–2020” jest realizowany przez Fundację Fly with Art w ramach programu MKiDN „Kultura w sieci”, we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu, Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze, Wałbrzyską Galerią Sztuki Biuro Wystaw Artystycznych, Galerią BB i Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie.

Projekt graficzny portalu: Przemysław Świda

Architektura portalu: Anita Bialic; współpraca: Edyta Patro, Hanna Wajda-Lawera (CDS)

Zainteresowanych zapraszamy do aktywności  i śledzenia portalu. Każda uwaga, pomoc w ustaleniu faktów, atrybucji projektów, zdjęć będzie witana z radością. Krośnianie, jak wierzą twórcy portalu, mają sporo wiedzy o działających w Krośnie projektantach, funkcjonowaniu huty, a w domach zapewne wiele szklanych skarbów. 

Portal "Polscy projektanci szkła 1950-2020" to doskonała okazja do dodania swojego "kamyczka" do budowy wiedzy o tej ważnej dziedznie polskiego rzemiosła i przemysłu.

 

Uwaga! Do 31 stycznia 2021 r. CDS będzie zamknięte dla zwiedzających! Zapraszamy na zakupy! -