Tylko do 7 stycznia jest jeszcze szansa na oglądnięcie wystawy pokazującej doskonałe szkło zaprojektowane przez wybitynych artystów i wykonane w polskich hutach szkła.
Wystawa prezentuje jedynie fragment bogatej kolekcji polskiego współczesnego szkła użytkowego i artystycznego, obejmującej design szkła XX i XXI wieku, jakie posiada sosnowiecka placówka. Trzon ekspozycji, liczącej przeszło 200 obiektów, to wyroby rodzimych hut szkła od 1975 r. do 1990 r., zwłaszcza dużych państwowych wytwórni. Wśród prezentowanych eksponatów będzie można zobaczyć wzory z nieistniejących już zakładów ? HSG ?Hortensja? w Piotrkowie Trybunalskim, HSG ?Ząbkowice? w Dąbrowie Górniczej, HSG ?Tarnów? w Tarnowie, huty przy krakowskim oddziale Instytutu Szkła i Ceramiki i Lubelskich Hut Szkła. Kolejne ośrodki, np. HSA ?Barbara? w Polanicy Zdroju, HSG ?Irena? w Inowrocławiu i HSK ?Julia? w Szklarskiej Porębie (obecnie) Piechowice, nadal istnieją, ale forma organizacyjna i profil wytwórczości uległy diametralnej zmianie ? siłą rzeczy więc prezentowane ma wystawie szkła mają charakter historyczny. Kolejne – HSK ?Violetta? w Stroniu Śląskim oraz HSG ?Zawiercie? w Zawierciu funkcjonują nadal, stąd na wystawie zobaczyć można wzornictwo tych zakładów na przestrzeni prawie 40. lat. Nie mogło, co oczywiste, zabraknąć wyrobów z Krośnieńskich Hut Szkła (obecnie Krośnieńskie Huty Szkła ?Krosno?) istniejących nieprzerwanie od 1923 r. i będących jednym z najważniejszych producentów polskiego szkła. Inne zaprezentowane wytwórnie podkarpackie to Huta Szkła Ozdobnego ?Makora? i HSA ?Sabina?.
Twórcami eksponowanych muzealiów są artyści, którzy trwale zapisali się w dziejach polskiego designu, m. in. Barbara Urbańska-Miszczyk, Janusz Kazanecki, Zbigniew Horbowy, Czesław Zuber, Jan Sylwester Drost i Eryka Trzewik-Drost, Ludwik Fiedorowicz, Bogdan Kupczyk, Janusz Robaszewski, Agnieszka Leśniak, Józef Podlasek, Maria Słaboń-Kapa, Grażyna Unold, Jerzy Maraj, Jerzy Słuczan-Orkusz i inni.
Wystawa czynna do 7 stycznia 2018 roku