CDS Krosno

E-Glass 2017

Wystawa przedłużona do 1 kwietnia!

Uczestnicy:

Małgorzata Dajewska, Igor Wójcik, dr Mariusz Łabiński, Jakub Berdych (jr), Kuba Berdych (st), dr Peter Stanicky, Oldřich Plíva, Magdalena Wodarczyk, Katarzyna Pilic, Maja Zbrożek, Magdalena Rojek, Diana Szydłowska.

Dodatkowo gościnnie artyści: Jakub Berduch st. CZ, Oldrich Pliva i Magdalena Wodarczyk,

oraz studenci: Katarzyna Pilic, Maja Zbrożek, Magdalena Reroń, Diana Szydłowska

Kuratorzy: Igor Wójcik, dr Mariusz Łabiński

Organizator: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu ? Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego

Współorganizatorzy: Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze, Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie

Honorowy patronat: Cezary Przybylski ? Marszałek Województwa Dolnośląskiego

Kulturowe Złoto Dolnego Śląska. Plener i Sympozjum Szkła Artystycznego

Krośnieńska wystawa jest pokłosiemE-glass ?u, unikatowego edukacyjnego przedsięwzięcia w skali kraju i transeuropejskich kontaktów z zakresu sztuki szkła oraz wymiany nowych technologii artystycznych. Podczas pleneru i sympozjum odbyły się warsztaty artystyczne ze studentami szkła, pokazy tworzenia szkła artystycznego i designu, tworzenie witraży, szkła palnikowego i hutniczego. Strategicznym celem przedsięwzięcia, w ramach którego poza plenerem i sympozjum są też wystawy poplenerowe, jest podnoszenie poziomu edukacji artystycznej studentów i absolwentów uczelni artystycznych w Polsce, w tym Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu. Poza walorem artystycznym działania ma także zadanie doskonalenie umiejętności uczestników z zakresu szkła artystycznego.

E-glass realizowany był od 26 sierpnia do 2 września 2017 w Leśnej Hucie w Szklarskiej Porębie, w Stacji Turystycznej Orle w Jakuszycach (w miejscu dawnej huty Karlsthal) oraz w Hucie Szkła ?Martin Štefánek? w Desnej (CZ). W najbardziej atrakcyjnym, letnim okresie wakacyjnym studenci, artyści, designerzy, przy wsparciu hutmistrzów z Polski będą ?na żywo? projektowali i tworzyli szkło artystyczne i szklany design.

Uczestnikami Festiwalu w tym roku, wraz ze studentami i absolwentami Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu, byli sławni designerzy i artyści: prof. Małgorzata Dajewska (PL), Igor Wójcik (PL), dr Mariusz Łabiński (PL), Jakub Berdych (jr) (CZ), dr Peter Stanicky (CZ). Pokazy formowania szkła na palniku gazowym realizowała Beata Damian-Speruda, pokazy i warsztaty techniki witrażowej absolwentka ASP we Wrocławiu, Karolina Spiak, a pokazy i warsztaty dmuchania szkła na piecu plenerowym (tzw. leśnym): Jakub Kwarciński, Maciej Siedlecki, Wojciech Boś. W projekcie merytoryczny udział wezięli również hutmistrzowie i hutnicy Huty Szkła Julia w Piechowicach i Leśnej Huty w Szklarskiej Porębie oraz przedstawiciele Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze oraz Severočeskégo Muzeum w Libercu. Zaproszeni artyści (prof. Małgorzata Dajewska, Igor Wójcik, dr Mariusz Łabiński, Jakub Berdych, dr Peter Stanicky) przeprowadzili dla studentów i gości autoprezentacje. Historycy sztuki: dr Oldrich Palata ? z Muzeum Severočeskégo w Libercu i dr Justyna Wierzchucka ? kustosz szkła z Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze przygotowali wykłady o historii szkła artystycznego i designu.

Dolny Śląsk to region o wybitnie bogatej historii sztuki szklarstwa. Ma ona parusetletnią tradycję i jest przykładem współpracy wielu pokoleń twórców tego regionu. Jedyny w skali Polski plener i najnowsze zjawiska w sztuce szkła są rękojmią jego oryginalności na artystycznej mapie Polski i Europy.

Skip to content