CDS Krosno

Projektanci Krosna. Agnieszka Leśniak-Banasiak, Jan Siedlecki, Maria Wierdak

Od 100 lat ręcznie formowane szkło z Krosna cieszy się niesłabnącą popularnością w kraju i za granicą. Cenione jest ze względu na doskonałą jakość oraz podążające za aktualną modą wzory.

Wyroby Krośnieńskich Hut Szkła zdobyły ponad 100 prestiżowych nagród na konkursach w Polsce i za granicą. Trafiając na rynki ponad 60 krajów na całym świecie, są jednymi z najbardziej rozpoznawalnych polskich towarów. Na liście najsłynniejszych ?klientów? krośnieńskiej marki znajdują się m.in. królowa brytyjska Elżbieta II, król Hiszpanii Juan Carlos czy cesarski dwór Japonii.
Z pozoru zwykłe przedmioty dekoracyjne czy użytkowe, wyprodukowane w krośnieńskiej hucie szkła, były, i są, dziełami sztuki użytkowej. Ich autorami są bowiem utalentowani projektanci szkła zatrudnieni w biurze projektowym huty.

Prace zaledwie trzech z nich: Agnieszki Leśniak-Banasiak, Jana Siedleckiego i Marii Wierdak prezentujemy na wystawie, zorganizowanej jako zapowiedź dużej wystawy na 100-lecie istnienia Krośnieńskich Hut Szkła, obecnie Krosno Glass S.A. Główna wystawa zostanie otwarta w sierpniu br.

Agnieszka Leśniak-Banasiak

Dyplom na Wydziale Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu w pracowni profesorów: Małgorzaty Dajewskiej i Zbigniewa Horbowego, 2004. Studia na Academia di Belle Arti w Mediolanie, 2002?2003. Od 2006 roku pracownik dydaktyczny w Katedrze Szkła na Wydziale Ceramiki i Szkła wrocławskiej ASP, gdzie w 2016 roku obroniła doktorat w dziedzinie sztuk plastycznych. Kierownik Katedry Szkła, 2016? 2017. Na macierzystej uczelni współtworzy program edukacyjny oraz prowadzi projekty badawcze w zakresie szkła użytkowego i artystycznego.
W latach 2004?2006 projektant w Krośnieńskich Hutach Szkła Krosno S.A. (obecnie Krosno Glass S.A.). Współpracowała jako projektant
z Hutą Szkła Kryształowego Violetta w Stroniu Śląskim, Villa Glass Studio i Hutą Szkła Ozdobnego Makora w Krośnie.
Stypendystka Instytutu Adama Mickiewicza, 2010. Laureatka Złotego Medalu na Międzynarodowych Targach Rękodzieła i Wzornictwa (Handwerk & Design) w Monachium w Kategorii Meister der Moderne, 2014.
Nagrody: I nagroda za projekt Milano/Solar w ogólnopolskim Konkursie na Projekt Szkła Użytkowego ?Piękne Szkło?, organizowanym przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego, 2005. Laureatka I nagrody PRODECO 2007 w kategorii ?Nakrycie stołowe? za wazony Ethnic, w ogólnopolskim konkursie organizowanym przez ELLE Decoration. Finalistka konkursu Stanislav Libenský Award, 2009.
Udział w 11 wystawach indywidualnych oraz w ponad 60 wystawach zbiorowych, w kraju i za granicą.
Jej projekty komercyjne pokazywane były na Międzynarodowych Targach we Frankfurcie (Tendence, Ambiente) oraz w Mediolanie (Salone del Mobile).
Prace artystki znajdują się w zbiorach prywatnych i kolekcjach muzealnych.

Jan Siedlecki

Dyplom z wyróżnieniem na Wydziale Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych (obecnie: ASP im. Jana Matejki) w Krakowie, 1973.
W latach 1973?2008 pracował w krośnieńskiej hucie (obecnie Krosno Glass S.A.) na stanowisku specjalisty projektanta szkła.
Stworzył, wg własnych obliczeń, prawie 40 000 projektów. Wiele z nich zdobyło nagrody i wyróżnienia, m.in.: I nagroda za projekt szkła stołowego Reflex, Instytut Wzornictwa Przemysłowego, Warszawa, 1988; nagroda główna (ex aequo) w konkursie projektantów CEVIDER, Walencja, Hiszpania, 1991, 1993; Znak ?Dobry Wzór 96?, Instytut Wzornictwa Przemysłowego, Warszawa, 1997; Złoty medal DOMEXPO na 99 Międzynarodowych Targach Poznańskich, Poznań, 1999; Godło Promocyjne Prezydenta RP ?Teraz Polska? dla zestawu dla napojów MONO, 1999.
Zestaw MONO został pokazany na wystawie Rzeczy pospolite: polskie wyroby 1899?1999, zorganizowanej w Muzeum Narodowym w Warszawie w 2000 roku, prezentującej prace 120 polskich projektantów.
Udział w 11 wystawach indywidualnych  oraz w 28 wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą.
Prace w kolekcjach muzealnych i prywatnych. Wykonane przez Siedleckiego szklane unikaty (wazon i szklanka) trafiły do zbiorów Corning Museum of Glass w Nowym Yorku, USA, 1977.
Po zakończeniu pracy w KHS Krosno, tworzy unikatowe obiekty ze szkła, rysunki, grafiki, prace malarskie; zajmuje się też fotografią.

Maria Wierdak

W 1958 r. ukończyła Państwowe Liceum Technik Plastycznych w Tarnowie (obecnie Zespół Szkół Plastycznych) i od tego roku pracowała aż do emerytury w Krośnieńskich Hutach Szkła. Od roku 1970 zajmowała stanowisko projektanta. Jej projektu są zarówno szkła użytkowego (grupowanego w zestawy), jak też szkła artystyczne. Projektowała szkła pełne gracji, harmonii i spokojnego, ponadczasowego piękna. Pośród nich zwracają uwagę chętnie przez nią stosowane pionowe bądź skręcone wzory optyczne tzw. ?optyki?, potęgujące refleksy świetlne i niwelujące ciężar szklanych naczyń, a jednocześnie uwypuklające ich kształty.  Wiele jej szkieł ma efektowane uchwyty zrobione w kontrastowym, intensywnym odcieniu zieleni bądź kobaltu.

 

Wystawa zrealizowana w ramach projektu ?Szklane Nieznane. Projektanci Krosna?, dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury ? państwowego funduszu celowego.

wystawa w CDS

Skip to content