CDS Krosno

Dyplom 2024 Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. T. Brzozowskiego w Krośnie

grafika do wystawy Dyplom 24 w CDS
Od 26 kwietnia 2024 r. w sali wystaw czasowych CDS prezentowana jest wystawa prac dyplomowych uczniów Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. T. Brzozowskiego w Krośnie.
Wernisaż 26.04.24, godz. 17:00.
Wystawa czynna do 14.06.2024
Po raz trzeci CDS otworzył gościnnie drzwi przed młodymi artystami. Wystawa jest ważną częścią krośnieńskiego życia artystycznego i co roku, zarówno obrona prac dyplomowych, jak też wystawa, budzą zrozumiałe emocje. Warto więc wybrać się do Centrum i zobaczyć prace tegorocznych absolwentów "plastyka".

W tym roku specjalizacjami zawodowymi prezentowanymi na wystawie są Snycerstwo i Projektowanie przestrzeni, którym towarzyszą aneksy zrealizowane w wybranych dziedzinach: malarstwo, rzeźba i rysunek. Prezentacja obejmuje więc szeroki wachlarz technik plastycznych, materiałów, tematów oraz motywów a także tradycyjnych i współczesnych środków wyrazowych. 

Snycerstwo reprezentuje pięć prac: polichromowane płaskorzeźby "Kalafa" i "Gonzalo Guerrero na Jukatanie", drzeworytniczy tryptyk "Cykl powrotów", rzeźbę "Cerber" oraz płaskorzeźbę "Thunderchild". Przy wyborze tematów prac dyplomowych uczniowie sięgnęli do własnej wyobraźni, inspiracji historią Ameryki Prekolumbijskiej, motywami architekury krośnieńskiej, mitologii greckiej i "Wojny światów" Herberta George'a Wellsa - klasycznego dzieła literatury fantastyczno - naukowej.

Dyplomanci specjalizacji Projektowanie przestrzeni wykonali projekty prac dyplomowych bazując na programach komputerowych do aranżacji wnętrz. Proces trwał od października i obejmował kolejno: wybór tematu pracy dyplomowej, projekty wstępne i właściwe, renderowanie zdjęć i realizacji projektów na planszy. Jedenastoosobowa grupa wykonała projekty o różnorodnej tematyce: „Projekt Spa”, „Projekt pracowni astronomicznej”, „Lustrzane wnętrze”, „Światło we wnętrzu”, „Salon kąpielowy”, ”Bar inspirowany mitologią nordycką”, "Studio jogi", „Wnętrze inspirowane Christianem Diorem”, „Salon wizażu”, „Salon”, którego efektem jest film, gdzie autor aranżuje przestrzeń „krok po kroku”. Na wystawie znajduje się także praca wykonana w formie makiety - jest to projekt scenografii do przedstawienia teatralnego „Czerwone buciki”. Materialnym elementem tej wystawy jest lampa w stylu industrialnym, wykonana z drutu w skali 1:1. Większość prac zawiera kody QR, które po zeskanowaniu wprowadzają nas do wnętrza, gdzie możemy odbyć wirtualny spacer.

Prace dyplomowe są uzupełnione częścią pisemną i projektową, w której zamieszczone są inspiracje, zagadnienia historyczne, plastyczne, techniczne, projekty, fotografie i dokumentacja techniczna, bibliografia jak również cyfrowe formy archiwizacji.

Tekst: Joanna Grudzień – Akslar, Paweł Leszega

zaproszenie na wystawe plastyka

 

 
Skip to content