IX Walentynkowy Między-gimnazjalny Konkurs Recytatorski w samym sercu CDS

,,JEDYNĄ MIARĄ MIŁOŚCI JEST MIŁOŚĆ BEZ MIARY??.

Te słowa Świętego Franciszka Salezego już po raz dziewiąty patronowały Walentynkowemu Międzygimnazjalnemu Konkursowi Recytatorskiemu, który odbył się w Centrum Dziedzictwa Szkła w piątek 17 lutego 2017 roku.

W scenerii rozgrzanego do czerwoności pieca hutniczego, serca Centrum Dziedzictwa Szkła, rozbrzmiewały piękne słowa o miłości ? tej spełnionej, uskrzydlającej, wyczekanej, jak też tej platonicznej, uduchowionej i wciąż tęskniącej.

Uczniowie czterech krośnieńskich gimnazjów: Katolickiego Gimnazjum Zgromadzenia Świętego Michała Archanioła, Gimnazjum nr 2, Gimnazjum nr 3 oraz Gimnazjum nr 5; musieli zmierzyć się z trudnym zadaniem i sprostać porywom serca – nie tylko swego własnego, rozbudzonego chociażby niełatwym zadaniem recytatorskim, ale też porywom serca poety, niejednokrotnie zastygłego na kartach poezji wieki temu.

Tego dnia słowa o miłości były odmieniane przez niemal wszystkie przypadki, i to nie tylko przy okazji wiersza ?O czym myśli dziewczyna na lekcji gramatyki języka polskiego?, autorstwa Ewy Lipskiej:[?]Alarm wyobraźni. Perkusja serca.Stan podgorączkowy nocy. Noc: forma czasu.Forma czasu przyszłegozłożona z formy osobowej: będę będzieszbędziemy będziecie będąoraz z form bezokolicznika: kochać.Będę kochać.[?]

Naszym hutnikom również udzielił się poetycki nastrój. Wykonali oni szklane serce, będące rzeczywistym i niemniej gorącym odzwierciedleniem ich miłości do sztuki szklarskiej.

Nad wszystkim czuwała nie tylko Erato ? muza poezji miłosnej, ale też niezastąpione jury w składzie: Anna Dubiel (Radna Miasta Krosna, Przewodnicząca Komisji Kultury, Sportu i Turystyki), Sabina Szklarska (Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Krośnie), Hanna Wajda-Lawera (Starszy kustosz, Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie).

Wyniki konkursu udowodniły, że miłość może trwać wiecznie – równie aktualnymi są słowa ją wyrażające, te wypowiedziane przed wiekami, wiekiem, jak też te całkiem współczesne.

Laureaci IX Walentynkowego Międzygimnazjalnego Konkursu Recytatorskiego:

I miejsce: Gabriela Podkul – ?Ale zanim pójdę?, Jakub Kawalec;

Nauczyciel przygotowujący: Janina Kozioł, Gimnazjum nr 3 im. Polskich Olimpijczyków w Krośnie;

II miejsce: Weronika Pelczar ? ?Wspomnienie?, Adam Mickiewicz ?Pan Tadeusz? (fragm.);

Nauczyciel przygotowujący: Bernadeta Dziadosz, Gimnazjum nr 5 w Krośnie;

III miejsce: Katarzyna Stachurska ? ?Miłość?, Krzysztof Kamil Baczyński;

Nauczyciel przygotowujący: Beata Ślączka, Gimnazjum nr 3 im. Polskich Olimpijczyków w Krośnie.

Wyróżnienia:

– Jakub Kudasik ? ?Niebo złote ci otworzę?, Krzysztof Kamil Baczyński;

Nauczyciel przygotowujący: Dorota Baczyńska, Katolickie Gimnazjum Zgromadzenia Świętego Michała Archanioła w Krośnie;

– Mateusz Skrzęta ? ?Gdybym spotkał ciebie?, Bolesław Leśmian;

Nauczyciel przygotowujący: Bożena Cyran, Gimnazjum nr 2 w Krośnie;

– Paweł Czekański ? ?Do skonania?, Anonim;

Nauczyciel przygotowujący: Bernadeta Dziadosz, Gimnazjum nr 5 w Krośnie.

Nagrody (oczywiście w formie szklanej) wręczył Prezes Centrum Dziedzictwa Szkła, Pan Paweł Szczygieł.

Laureatom z całego serca gratulujemy![?]Miłość to nie pluszowy miś ani kwiaty.To też nie diabeł rogaty.Ani miłość kiedy jedno płaczea drugie po nim skacze.Miłość to żaden film w żadnym kinieani róże ani całusy małe, duże.Ale miłość – kiedy jedno spada w dół,drugie ciągnie je ku górze.[?]

?Ale zanim pójdę? (fragm.), Jakub Kawalec

Konkurs odbył się pod patronatem Prezydenta Miasta Krosna Piotra Przytockiego.