CDS Krosno

IX Walentynkowy Między-gimnazjalny Konkurs Recytatorski w samym sercu CDS

,,JEDYNĄ MIARĄ MIŁOŚCI JEST MIŁOŚĆ BEZ MIARY’’.

Te słowa Świętego Franciszka Salezego już po raz dziewiąty patronowały Walentynkowemu Międzygimnazjalnemu Konkursowi Recytatorskiemu, który odbył się w Centrum Dziedzictwa Szkła w piątek 17 lutego 2017 roku.

W scenerii rozgrzanego do czerwoności pieca hutniczego, serca Centrum Dziedzictwa Szkła, rozbrzmiewały piękne słowa o miłości – tej spełnionej, uskrzydlającej, wyczekanej, jak też tej platonicznej, uduchowionej i wciąż tęskniącej.

Uczniowie czterech krośnieńskich gimnazjów: Katolickiego Gimnazjum Zgromadzenia Świętego Michała Archanioła, Gimnazjum nr 2, Gimnazjum nr 3 oraz Gimnazjum nr 5; musieli zmierzyć się z trudnym zadaniem i sprostać porywom serca – nie tylko swego własnego, rozbudzonego chociażby niełatwym zadaniem recytatorskim, ale też porywom serca poety, niejednokrotnie zastygłego na kartach poezji wieki temu.

Tego dnia słowa o miłości były odmieniane przez niemal wszystkie przypadki, i to nie tylko przy okazji wiersza „O czym myśli dziewczyna na lekcji gramatyki języka polskiego”, autorstwa Ewy Lipskiej:[…]Alarm wyobraźni. Perkusja serca.Stan podgorączkowy nocy. Noc: forma czasu.Forma czasu przyszłegozłożona z formy osobowej: będę będzieszbędziemy będziecie będąoraz z form bezokolicznika: kochać.Będę kochać.[…]

Naszym hutnikom również udzielił się poetycki nastrój. Wykonali oni szklane serce, będące rzeczywistym i niemniej gorącym odzwierciedleniem ich miłości do sztuki szklarskiej.

Nad wszystkim czuwała nie tylko Erato – muza poezji miłosnej, ale też niezastąpione jury w składzie: Anna Dubiel (Radna Miasta Krosna, Przewodnicząca Komisji Kultury, Sportu i Turystyki), Sabina Szklarska (Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Krośnie), Hanna Wajda-Lawera (Starszy kustosz, Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie).

Wyniki konkursu udowodniły, że miłość może trwać wiecznie – równie aktualnymi są słowa ją wyrażające, te wypowiedziane przed wiekami, wiekiem, jak też te całkiem współczesne.

Laureaci IX Walentynkowego Międzygimnazjalnego Konkursu Recytatorskiego:

I miejsce: Gabriela Podkul – „Ale zanim pójdę”, Jakub Kawalec;

         Nauczyciel przygotowujący: Janina Kozioł, Gimnazjum nr 3 im. Polskich Olimpijczyków w Krośnie;

II miejsce: Weronika Pelczar – „Wspomnienie”, Adam Mickiewicz „Pan Tadeusz” (fragm.);

         Nauczyciel przygotowujący: Bernadeta Dziadosz, Gimnazjum nr 5 w Krośnie;

III miejsce: Katarzyna Stachurska – „Miłość”, Krzysztof Kamil Baczyński;

         Nauczyciel przygotowujący: Beata Ślączka, Gimnazjum nr 3 im. Polskich Olimpijczyków w Krośnie.

Wyróżnienia:

– Jakub Kudasik – „Niebo złote ci otworzę”, Krzysztof Kamil Baczyński;

         Nauczyciel przygotowujący: Dorota Baczyńska, Katolickie Gimnazjum Zgromadzenia Świętego Michała Archanioła w Krośnie;

– Mateusz Skrzęta – „Gdybym spotkał ciebie”, Bolesław Leśmian;

         Nauczyciel przygotowujący: Bożena Cyran, Gimnazjum nr 2 w Krośnie;

– Paweł Czekański – „Do skonania”, Anonim;

         Nauczyciel przygotowujący: Bernadeta Dziadosz, Gimnazjum nr 5 w Krośnie.

Nagrody (oczywiście w formie szklanej) wręczył Prezes Centrum Dziedzictwa Szkła, Pan Paweł Szczygieł.

Laureatom z całego serca gratulujemy![…]Miłość to nie pluszowy miś ani kwiaty.To też nie diabeł rogaty.Ani miłość kiedy jedno płaczea drugie po nim skacze.Miłość to żaden film w żadnym kinieani róże ani całusy małe, duże.Ale miłość – kiedy jedno spada w dół,drugie ciągnie je ku górze.[…]

„Ale zanim pójdę” (fragm.), Jakub Kawalec

Konkurs odbył się pod patronatem Prezydenta Miasta Krosna Piotra Przytockiego.

Skip to content