CDS Krosno

Ludwik Fiedorowicz SZKŁO

Ludwik Fiedorowicz (ur. 26 lipca 1948 na Dolnym Śląsku), polski artysta plastyk, projektant szkła użytkowego i artystycznego, absolwent Wydziału Szkła Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Życie zawodowe związał z przemysłem szklarskim, pracował jako projektant szkła m.in. w Hucie Szkła Gospodarczego ?Hortensja? w Piotrkowie Trybunalskim, Hucie Szkła Gospodarczego w Ząbkowicach i Siemianowicach Śląskich, oraz  Hucie Szkła Artystycznego ?Staszic? w Dąbrowie Górniczej. Był też, przez kilka lat plastykiem miejskim w Sosnowcu.

Stworzył wiele projektów szkła użytkowego ? wazonów, amfor, dzbanów, mis głównie podczas swojej pracy w HSA ?Staszic?. W swoim dorobku ma takie projekty jak m.in. popularne niegdyś i poszukiwane na rynku zestawy szkła użytkowego LARS, CARDIDAE, KASPROWY, VOALIUM. Przez cały okres swojej pracy brał udział w co najmniej 27 wystawach krajowych i zagranicznych. Wśród licznych nagród na szczególną uwagę zasługują: III Nagroda i Brązowy medal w kategorii szkła unikatowego na Ogólnopolskiej Wystawie Szkła Artystycznego i Użytkowego Katowice 1977 oraz wyróżnienie na Ogólnopolskiej Wystawie Szkła Unikatowego i Przemysłowego Katowice 1979. Jego prace znajdują się w Muzeum w Sosnowcu, Muzeum w Gliwicach, Muzeum Narodowym we Wrocławiu.

Na wystawie w Centrum Dziedzictwa Szkła artysta pokazuje swoje najnowsze prace. To szkło artystyczne, zrealizowane w latach 2018-2022. To wielki i ciekawy powrót do szklanej twórczości, bo chociaż Fiedorowicz nigdy nie porzucił szklanego rzemiosła, to prezentowana na wystawie kolekcja dobitnie uzmysławia potencjał twórczy autora. Fiedorowicz ?wraca?, po bez mała 40 latach na szklane salony w wielkim stylu.

Wystawa czynna do 10.10.2022

szklane unikaty

fragment wystawy CDS Fiedorowicz

wernisaż, L. Fiedorowicz Szkło

Skip to content