CDS Krosno

„Masajki” – nowa kolekcja szklanej biżuterii

Masajki to członkinie afrykańskiej grupy etnicznej, która zamieszkuje Kenię i północną Tanzanię. Co je wyróżnia? Kolorowe naszyjniki, którymi przyozdabiają swoje ciała. Precyzyjnie utkane z barwnych koralików, w kształcie kół połączonych w szerokie kolie, noszone są w formie kryzy opasującej ich smukłe szyje.

Kolorystyka i wzór tych niezwykłych ozdób, to nie rodzaj przypadku czy fantazji ich twórczyń, ale swoistego rodzaju kod, w którym od zarania dziejów, za pomocą odpowiedniego zestawienia obowiązujących wzorów i kolorów, zapisywany jest stan cywilny kobiety, jej status społeczny, a nawet wiek.

Ich wielobarwność, strojność i niezwykła rola, jaką pełnią w życiu masajskich kobiet stały się przesłaniem do stworzenia unikatowej kolekcji artystycznej biżuterii ze szkłem autorstwa Marty Bożek Pocenty, o tym właśnie tytule.

Składa się ona z szesnastu kolii, w których wielokolorowe sznury, misternie plecione na wzór masajskich obręczy, stanowią wyjątkowe dopełnienie szklanych medalionów ręcznie wykonanych przez hutników CDS. Każdą z nich można kupić w Recepcji Centrum.

Kolekcja prezentowana będzie we foyer CDS do końca kwietnia 2018 roku lub do wyprzedania. 

Skip to content