CDS Krosno

Naucz się budować ikebanę! Zapraszamy na kurs

W dniach 15-17 maja 2014 r. Centrum Dziedzictwa Szkła organizuje kurs ikebany ? tradycyjnej japońskiej techniki tworzenia kompozycji kwiatowych. Kurs będzie częścią drugiej edycji MultiGlass Festiwalu.

Początki ikebany sięgają VI w. n.e. Choć zalążki sztuki układania kwiatów wywodzą się z Chin, jednak to Japończycy rozwinęli, a następnie rozpowszechnili ją po całym świecie. Przy tworzeniu dekoracji liczy się każdy szczegół ? rodzaje użytych gałęzi, kamieni i liści, a nawet światło, w jakim ustawiona jest cała kompozycja.

Ambasadorem ikebany w Polsce jest Ojciec Hieronim Kreis. Tyniecki benedyktyn przystosował japońską sztukę do tradycji europejskich, wykorzystując ją najpierw do budowy dekoracji w kościołach, a następnie rozszerzając o kompozycje świeckie (?kwiaty dla ciebie?). Ojciec Hieronim od lat prowadzi kursy ikebany, m.in. w opactwie w Tyńcu oraz w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Mangha w Krakowie. W dniach 15-17 maja 2014 r. poprowadzi zajęcia w Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie. Ze względu na szklane tradycje Krosna, do tworzenia kompozycji wykorzystane zostaną naczynia ze szkła.

Kurs adresowany jest zarówno do osób profesjonalnie zajmujących się dekorowaniem wnętrz (np. pracowników kwiaciarni, firm dekoratorskich*), jak również wszystkich, którzy chcieliby umiejętności te wykorzystywać chociażby do upiększania własnego mieszkania. Obejmuje dwanaście godzin zajęć teoretycznych i praktycznych, podzielonych na trzy dni. W czwartek i piątek (15-16 maja) odbywać się one będą popołudniu, w sobotę (17 maja) ? w godzinach dopołudniowych. Każdy uczestnik kursu otrzyma dyplom jego ukończenia, a kompozycje stworzone podczas zajęć prezentowane będą na wystawie w sobotnie popołudnie oraz w niedzielę (18 maja).

Koszt uczestnictwa w kursie wynosi 195 zł od osoby.
Maksymalna liczba uczestników to 
20 osób.
Szczegółowe informacje udzielane są pod numerem telefonu 13 43 635 68, od poniedziałku do piątku, w godzinach 8.00-15.00. Pod tym samym numerem przyjmowane są zgłoszenia na kurs.Termin zgłoszeń upływa 6 maja 2014 r.

Kurs ikebany będzie częścią drugiej edycji MultiGlass Festiwalu (17 maja 2014 r.). Pełny program imprezy ogłoszony zostanie w najbliższych dniach.

*istnieje możliwość wystawienia faktury VAT

Skip to content