CDS Krosno

Ostatnie dni wystawy „Razem każdy sam”

Tylko do soboty! Piwnice Przedprożne!


Zapraszamy do zwiedzenia wystawy prac Patrika Illo i Aleksandry Stenczel! To już ostatnie dni tej ekspozycji i ostatnia okazja!

Ambicją projektu wystawy ?Razem każdy sam? jest przedstawić twórczość dwóch znaczących przedstawicieli szklarskiej sztuki i dizajnu żyjących na Słowacji ? Patrika Illo i Aleksandry Stencel.

Wystawa jest pomyślana jako przekrój prac od projektów przeznaczonych do masowej produkcji maszynowej (Illo), poprzez projekty dla seriowej produkcji ręcznej (Illo, Stencel), autorską twórczość obiektów unikatowych (Illo, Stencel) aż po twórczość artystyczną obu autorów, którzy tworzą zarówno niezależnie od siebie jak i w dizajnerskim duecie pod nazwą ILLOLA.

Specjalną częścią wystawy są projekty, które powstały ekskluzywnie na tę okoliczność w spółpracy z czterema polskimi hutami szkła ? Krosno Glass S.A., Huta Szkła Gospodarczego Tadeusz Wrześniak Sp. z o.o., ASA Glass Sp. z o.o. i SabinaSp. z o.o.

Doc. Mgr.art. Patrik Illo /Považská Bystrica 1973, Słowacja/

Słowacki artysta sztuk wizualnych i cieszący się międzynarodowym uznaniem projektant szkła. Współpracował i nadal współpracuje z dużymi hutami szkła na Słowacji, w Czechach i w Polsce (Moser, Crystalex, Lasvit…); od 2006 do 2009 roku był głównym projektantem polskiej huty szkła Krosno S.A., od 2008 roku jest zewnętrznym głównym projektantem słowackiej huty szkła Rona a.s.

Jego prace artystyczne i projektowe są reprezentowane przez ważne galerie i kolekcje prywatne w Europie, Azji i USA; wyroby jego projektów są częścią tysięcy gospodarstw domowych na całym świecie. Uczestniczył w ponad 40 wystawach indywidualnych i ponad 150 wystawach zbiorowych w Europie, Azii i USA.

Oprócz działalności wystawienniczej poświęca się również kuratorowaniu wystaw współczesnego dizajnu i organizowaniu międzynarodowych szklarskich sympozjów.

Patrik Illo jest jest posiadaczem znaczących nagród za dizajn i sztuki wizualne (np. Design Plus – Niemcy, Národná cena za dizajn – wyróżnienie – Słowacja, Dobry Wzór ? finalista -Polska, Cena Oskara Čepana – finalista, Słowacja, China Daily Use Articles Trade Fair (CDAFT) – Prize for the best design, Chiny).

Od roku 2010 jest kierownikiem pracowni Szkło na Wyższej Szkole Sztuk Pięknych w Bratysławie.

Mgr sztuki Aleksandra Stencel /Mikołów 1987, Polska/

Ukończyła Wzornictwo na Wydziale Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, studiowała Szkło na wydziale Sztuk Użytkowych Wyższej Szkoły Sztuk Pięknych w Bratysławie. Od 2013 roku współpracuje z hutą szkła Rona na Słowacji. Aktywnie uczestniczy w międzynarodowych wystawach i sympozjach szklarskich. Jej prace są reprezentowane w zbiorach szeregu zagranicznych muzeów.

ILLOLA

Aleksandra Stencel (PL) i Patrik Illo (SK) to duet projektantów współpracujących pod nazwą ILLOLA. Pracują głównie ze szkłem dmuchanym, współpracując z wykwalifikowanymi mistrzami szkła i różnymi tradycyjnymi technologiami dekoracyjnymi hut szkła na Słowacji i w Czechach, które starają się odkrywać na nowo i zastosować do ich współczesnych projektów. Jako duet skupiają się na tworzeniu obiektów na pograniczu dizajnu i sztuki, w których łączą tradycyjne rzemiosła z silnym konceptualnym podtekstem.

Skip to content