CDS Krosno

Pati Dubiel GUILTY PLEASURE – wystawa jubileuszowa

rzeźba Pati Dibiel

Rok 2023 jest szczególny dla sztuki artystki, mija właśnie 20 lat jej pracy twórczej. Z tej okazji, w jej rodzinnym mieście, w szklanym centrum, Pati zaprezentuje swoje prace – rysunki oraz szkło.

Pati Dubiel jest artystką wszechstronną. Od zawsze interesował ją rysunek, kolor i forma. Wypracowała własną technikę „zamykania” obrazu, pewnego rodzaju opowieści, w szkle. Korzystając z całej gamy dostępnych możliwości obróbki szkła, stworzyła własny, bardzo indywidualny i rozpoznawalny styl, którego nie sposób jest pomylić z żadnym innym. W swojej twórczości artystka kieruje się intuicją, starając się przy tym pokazać swój świat.

Twórczość Pati Dubiel  wymyka się utartym schematom co powoduje iż jej obiekty są niczym koń trojański – kryją w sobie znacznie więcej niż tylko to co widać na pierwszy rzut oka! Sama tak mówi o swojej pracy: „Kreacja, twórczość jest dla mnie jak powietrze, gdyby mi tego zabrakło, to prawdopodobnie byłabym człowiekiem głęboko nieszczęśliwym i praktycznie martwym. Martwi mnie trochę tylko tylko to, że  nigdy nie zdołam zrealizować tych wszystkich wizji i pomysłów które mam w głowie …tyle tego jest. Czas nie jest z gumy, ale mimo wszystko naciągam go ile tylko się da i robię swoje. ”

Rzeźby, które zobaczymy na wystawie, lekkie w formie okazują się mocne w treści. Malarstwo, rysunek i rzeźba  zawsze idą tu w parze dopełniając i kontynuując myśl przewodnią. W nieco przerysowanej odsłonie prace Dubiel ilustrują świat XXI wieku, będący współczesną wieżą Babel. Artystka odwołuje się często do tematyki kulturowego tygla, w jakim dzisiaj żyjemy, kotłowaniny społecznej i problemów cywilizacyjnych, tabu. Najbardziej inspiruje ją człowiek, jego sensualność, seksualność i emocje, przekładające się na jego funkcjonowanie i zachowania. Bogatej narracji charakteryzującej  rzeźby Pati Dubiel towarzyszy duża dbałość o każdy detal. Artystka w swojej pracy nie unika wykorzystywania  urządzeń typu aerograf, sitodruk, waterjet – nie mniej jednak uważa ona, że prawdziwa sztuka powinna „zawierać” w sobie „jak najwięcej z samego twórcy”, jego wrażliwości, ducha i twórczego działania. Inspiracją dla prac Dubiel jest to, co ją otacza – zarówno natura jak i sam człowiek z całą gamą emocji i uczuć. Podobnie rzecz się ma z jej rysunkami, grafikami, obrazami. Wszystkie dzieła noszą wyraźny znak jej ręki i są pełne znaczeń.

 

* * *

Pati Dubiel jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Dyplom obroniła w 2003 roku na wydziale Ceramiki i Szkła. Freelancerka. Od 2013 roku także  właścicielka galerii sztuki „Versus” we Wrocławiu oraz współwłaścicielka Versus Studio & Art Gallery w Grodźcu. Dwukrotna Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacji Kiwanis Wratislavia oraz Glass Studio Borowski. Swoje prace wystawiała na ponad sześćdziesięciu wystawach w kraju i za granicą m. in. w USA, Danii, Niemczech, Belgii, Holandii. Laureatka licznych nagród: min. 2015 – drugie miejsce w konkursie Telewizji Deutsche Welle i TVP Kultura „Artysto, pokaż się!”, 2013 – pierwsze miejsce w konkursie na projekt i wykonanie witrażu dla Związku Polskich Artystów Plastyków we Wrocławiu, 2010 – nagroda firmy Archicom w konkursie „Design-Antydesign”, 2003 – I nagroda w konkursie „Szkło Młodych”.

Jej prace są obecne w kolekcjach muzeów min. W Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze, w Muzeum Narodowym w Poznaniu, w Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie, w Fundacja Ernstinga w  Coesfeld, Niemcy, w Europejskiej Organizacji ECCO, w Danii, w  instytucjach  związanych ze sztuką i zbiorach osób prywatnych.

 

wernisaż wystawy Pati Dubiel, CDS
fot. Krzysztof Antosz

Pati Dubiel, wernisaż CDS

Skip to content