CDS Krosno

Poznaj artystę – Dale Chihuly

Dale Chihuly poważną przygodę ze szkłem rozpoczął jako student University of Washington. Umiejętności w obróbce tego delikatnego materiału kontynuował za pośrednictwem programu wspierającego młodych artystów na University of Wisconsin. Następnie zdobytą wiedzą i doświadczeniem w pracy ze szkłem dzielił się z młodymi adeptami Rhode Island School of Design, gdzie wykładał ponad 10 lat.

W 1986 roku (3 lata po ukończeniu studiów) otrzymał stypendium Fullbrichta, które umożliwiło mu rozwijanie pasji w fabryce szkła ?Venini? w Wenecji. Chihuly współfinansował utworzenie Pilchuck Glass School w Stanwood w stanie Waszyngton, która stała się międzynarodowym centrum szkła. Artysta przyczynił się do rozwoju obróbki szkła oraz uznania jego efektów jako dzieł sztuki.

Laureat wielu nagród, w tym dwunastu honorowych doktoratów i stypendiów National Endowment for the Arts, zyskał uznanie na całym świecie. Jego prace goszczą w ponad 200 muzealnych kolekcjach, m.in. w Art Gallery of Western Australia, Lobmeyr Museum w Wiedniu, Luwrze oraz Metropolitan Museum. Pracownia Chihuly wykonuje również instalacje. Wzbogacają one przestrzenie ekskluzywnych hoteli, pałaców, galerii, filharmonii, a nawet placów miejskich.

Dopełnieniem twórczości są niezliczone ilości publikacji na temat jego działalności ? ?Chihuly Garden and Glass?, ?Chihuly Through the Looking Glass?, ?Chihuly Persians?. To tylko kilka tytułów spośród 70 oficjalnych pozycji.

Dorobek Dale Chihuly jest niezwykle imponujący, jak również sama jego postać. Pomimo wypadku, który zakończył się oślepieniem jednego oka, nadal jest aktywnym artystą i nauczycielem.

Niezwykle istotnym elementem twórczych działań Dale Chihuly są rysunki. Tuziny, setki, które powstają w ciągu jednego miesiąca są punktem wyjścia dla dalszych etapów. Szkice są źródłem porozumienia między umysłem artysty, a rękoma wykonawców. To zmaterializowane fantazje artysty, które czekają na swoją realizację.

Skip to content