CDS Krosno

Poznaj artystę – Kazimierz Trygar

Kazimierz Trygar urodził się w 1943 roku w Iwoniczu Zdroju. W latach 1962-1965 uczył się w Zasadniczej Szkole Zawodowej Krośnieńskich Hut Szkła ?Krosno? S.A., tak zwanej ?Szkole szklarskiej?. Po jej ukończeniu podjął pracę zawodową w krośnieńskiej hucie. W 1968 roku otrzymał dyplom wykwalifikowanego hutnika, a następnie dyplom Czeladniczy i Mistrzowski (1978 r.). Przez lata pracy osiągnął znaczne efekty, stosując takie innowacyjne techniki formowania szkła jak Skulpturen czy Graal (gorące wydmuchane szkło zostaje pokryte warstwą krystaliczną, w której możliwe jest wykonanie dekoracyjnych żłobień, na które następnie nakłada się kolejną warstwę szkła). W latach 1978-82 wykonywał prace dyplomowe dla studentów Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, projektowane pod kierunkiem prof. Ludwika Kiczury. W 1982 roku wyjechał do Niemiec, gdzie rozpoczął współpracę ze Stanisławem Borowskim. W latach 1984-1994 pracował w Essener Glasgalerie w Essen, gdzie miał okazję zetknąć się z wieloma światowej sławy artystami.

W 1994 roku rozpoczął współpracę z firmą ?Joska Kristal? GmbH&Co.KG, Bodenmais w Niemczech, która to współpraca trwa do chwili obecnej. W roku 2000 otworzył swoje autorskie studio szkła w Krośnie ? MIKA-GLASS.

Kazimierz Trygar wystawiał swoje prace w wielu galeriach, głównie na terenie Niemiec i Danii, m.in. w Monachium, Kasel czy Ebeltoft. Został wyróżniony pierwszą nagrodą na Bosphorus Glass Festival w Turcji.

Skip to content