CDS Krosno

Poznaj artystę – Stanisław Borowski

Stanisław Borowski to jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich artystów tworzących w szkle. Pracę z tym niezwykłym materiałem zaczynał w Krośnieńskich Hutach Szkła, gdzie zatrudnił się w latach 60-tych. Poznał tam biegle wszystkie techniki zdobienia szkła. W 1981 roku wysłał zdjęcia swoich prac do znanego wśród kolekcjonerów na całym świecie niemieckiego pisma ?Neues Glass?. Jego dzieła znalazły się w prestiżowej setce najciekawszych wyrobów szklanych roku. Po tym sukcesie Borowski został zaproszony na międzynarodową wystawę szkła w Kassel, wyjechał do Niemiec. W 1990 roku założył w Hennef koło Bonn Glasstudio Borowski. W 1992 roku przeniósł je do Tomaszowa Bolesławieckiego.

Stanisław Borowski zaraził pasją swoich synów, dwóch z nich tworzy szklane dzieła. Dzisiaj Studio Borowski to rodzinne przedsięwzięcie.
Szkło Borowskich jest dzielone na trzy odrębne kolekcje: produkowane w krótkich seriach ?Studio-Line?; rzeźby i lampy ogrodowe ?Outdoor-Objects? oraz limitowane i unikatowe ?Artist Edition?, przygotowywane tylko na wystawy. Powstają one stosunkowo rzadko i trafiają na rynek światowy. Stanisław Borowski wykonuje prace dla Galerii Habatat oraz na bardzo prestiżowe wystawy.

Obiekty ze Studia Borowski trafiają do galerii, centrów designu i sklepów z wyposażeniem wnętrz w Europie i na całym świecie, m.in. we Włoszech, Wielkiej Brytanii, Japonii, USA, w Meksyku, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Indiach, Nowej Zelandii, w Maroku. Prace Borowskich znajdują się w kolekcjach znanych polityków ( m.in. byłego Prezydenta USA, Jimmy?ego Cartera), przemysłowców, bankierów, dyrektorów wielkich korporacji, artystów.

Każdy projekt Studia Borowski jest realizowany indywidualnie przez artystów i mały zespół przy użyciu ręcznych technik obróbki ?na gorąco? i ?na zimno?. Poszczególne fragmenty prac są grawerowane, piaskowane, cięte, polerowane lub pokrywane kolorem. Po złożeniu tworzą jedną unikatową całość ? niezwykły szklany obiekt poszukiwany i podziwiany przez kolekcjonerów szkła na całym świecie.

Artysta opowiedział o swojej twórczości na spotkaniu z uczniami krośnieńskiego Liceum Plastycznego. Film ze spotkania można obejrzeć TUTAJ

Skip to content