CDS Krosno

Poznaj artystę – Witold Śliwiński

?Szkło jest dla twórcy materiałem pięknym, ale piekielnie trudnym i wymagającym. Aby osiągnąć cel, zamierzony efekt, trzeba poświecić mu dużo czasu i pracy. I to mnie cieszy – cieszy mnie czas, który spędzam na zmaganiu się ze szklaną materią?

Witold Śliwiński urodził się 24 lutego 1963 roku w Krośnie. Jest absolwentem PSLP w Miejscu Piastowym, kierunek ? formy użytkowe, i wychowankiem znanego artysty rzeźbiarza Władysława Kandefera, ucznia Ksawerego Dunikowskiego. Po ukończeniu PSLP był słuchaczem Studium Fotograficznego w Krośnie.

W pierwszym etapie swojej twórczości zajmował się wykonywaniem grafik oraz rysunków piórkiem i ołówkiem. Projektował także znaki graficzne dla firm oraz wykonywał aranżacje ekspozycji targowych. Kolejny etap twórczości to projektowanie i wykonawstwo artystycznych i użytkowych wyrobów ze skóry.

W 1996 roku zafascynowało go szkło jako tworzywo artystyczne. Obok form tradycyjnych, harmonijnie zakomponowanych, o klasycznej linii i powściągliwym zdobnictwie, pojawiły się formy o charakterze nieutylitarnym  – dekoracyjne, można rzec rzeźbiarskie i to one właśnie zaczęły dominować w kolekcji, co odzwierciedla zresztą ogólną tendencję rozwojową w artystycznym szkle współczesnym.

Szkło to dziwna substancja. Z jednej strony wymagająca ? żądna skupionej uwagi i rozległej wiedzy. Z drugiej – wyrazista, a zarazem chętna do zmian. Jako materia może być poddana różnego rodzaju działaniom i technikom. Szkło może być zabarwiane, wyciągane, stapiane, rozciągane, cięte, dmuchane, tłuczone i na nowo łączone. Idąc tym tropem Witold Śliwiński rozpoczął ostatnio eksperymenty z formami szklanymi łączonymi z innymi materiałami, zwłaszcza z przeciwstawnymi, jak metal czy drewno. Zmienia to ich charakter, niejako niwelując sztywność i siłę ich substancji. Wystarczy użyć szkła jako narzędzia do tworzenia własnych wizji i tworzyć wyimaginowane obrazy, które za każdym spojrzeniem będą zaskakiwały innym wyrazem artystycznym.

Witold Śliwiński cały czas poszukuje nowych rozwiązań w kształtowaniu form artystycznych i zdobienia ich nowymi, zaskakującymi elementami, wciąż na nowo testuje możliwości i kondycję szklanej materii. W tym kontekście artystyczne efekty prac są wypadkową zarówno doświadczenia i dojrzałości twórczej, jak i pasji eksperymentatorskiej połączonej z odwagą i ryzykiem działań nowatorskich. „Bo szkło niezależnie od sposobu produkcji i obróbki zawsze pozostanie materiałem na swój sposób magicznym, w który od wieków spoglądają wróżki i małe dziewczynki, pragnąc ujrzeć przyszłość. Nie boję się nim bawić!”

Projektuje nie tylko formy dekoracyjne, ale także użytkowe. Są to świeczniki, lampy diodowe, patery, lustra i zegary, a nawet drzwi wewnętrzne do mieszkań. Współpracował z Krośnieńskimi Hutami Szkła, Hutą Pięknego Szkła ?Makora?, Hutą Szkła INCO VERITAS w Tarnowcu oraz innymi firmami tej branży na terenie Krosna.

Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków ?Polska Sztuka Użytkowa? w Warszawie ? stowarzyszenia, które zrzesza profesjonalnych plastyków, projektantów i architektów. Celem związku jest promocja działań plastycznych związanych z estetyką i kształtowaniem otoczenia człowieka, architekturą i wzornictwem, grafiką i reklamą oraz sztuką użytkową i artystyczną.

Jego prace o charakterze użytkowym były wystawiane na Targach Szkła we Frankfurcie, w Nowym Jorku, Las Vegas, Brukseli, Lipsku, Poznaniu i in. Jest laureatem wielu konkursów. Zdobył nagrody m.in.: w konkursie ?Pamiątka z Krakowa?, I nagrodę Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej oraz wyróżnienie Prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej w Konkursie ?Turystyczna Pamiątka z Regionu?.

Projektuje statuetki dla wielu renomowanych firm i instytucji: Knaufa, Telewizji Jetix, RMF FM, TVN Polonia, TVP Białoruś, Amplico, Loreal, KGHM Polska Miedź, Orlen, Budimex, Castrol, Instytutu Wzornictwa Przemysłowego, Targów Poznańskich, Wydawnictwa Reader?s Digest, Festiwalu Piosenki w Opolu, jak również dla osób prywatnych: Adama Małysza, Otylii Jędrzejczak, Justyny Kowalczyk, Zbigniewa Bońka i in. Statuetki okolicznościowe, nagrody w konkursach oraz gadżety firmowe stanowią ważną część działalności, a każdy temat jest inspiracją do tworzenia nowych unikatowych rozwiązań. Jego rzeźby można spotkać na rynkach arabskich, w Austrii, Anglii, USA.

Wystawy autorskie
Krośnieński Dom Kultury, Krosno 2004
Galeria Politechniki Krakowskiej ?GIL?, Kraków 2005
Galeria ?Pod Ratuszem?, Rzeszów 2006
Muzeum Regionalne, Jasło 2007
Galeria ?Pod Cieniami?, Krosno 2007
Dom Polsko ? Słowacki, Bardejov 2008
Galeria Grudysz ? wystawa fotografii ?Oblicza Egiptu?, Krosno 2008
Biuro Wystaw Artystycznych, Krosno 2009
Muzeum w  Przeworsku, Przeworsk 2010
Regionalne Centrum Kultur Pogranicza ? wystawa fotografii, Krosno 2010
Podkarpacka Zachęta, Rzeszów 2011
Biuro Wystaw Artystycznych, Rzeszów 2012
Regionalne Centrum Kultur Pogranicza ? wystawa fotografii, Krosno 2012
Dom Kultury – Festiwal gór Tokajskich (Zempléni fesztival keretében), Sárospatak 2012
Galeria Dom Doktora, Zakopane 2014
Galeria Versus – wystawa towarzysząca Europejskiemu Festiwalowi Szkła, Wrocław 2015
Centrum Dziedzictwa Szkła, Krosno 2016
Addison Center for the Arts, Addison (Chicago) 2017
Galeria Lipowa 3, Centrum Szkła i Ceramiki, Kraków 2017
Muzeum Regionalne w Dębicy, Dębica 2017


Wystawy zbiorowe
Wystawa w Bardejowie (Słowacja), Bardejov 2006
Muzeum Podkarpackie w Krośnie ? Artyści i Projektanci Podkarpackiego Zagłębia Szklarskiego, Krosno 2008
X Biennale Plastyki Krośnieńskiej, Krosno 2008 (wyróżnienie za kompozycję ze szkła i metalu)
Wystawa pokonkursowa ?Obraz, Grafika, Rysunek, Rzeźba Roku 2011? BWA Rzeszów, Rzeszów 2011
Wystawa pokonkursowa ?Obraz, Grafika, Rysunek, Rzeźba Roku 2014? BWA Rzeszów, Rzeszów 2014
Wystawa pokonkursowa ?Obraz, Grafika, Rysunek, Rzeźba Roku 2015? BWA Rzeszów, Rzeszów 2015
?Liceum Plastyczne w Mieście Szkła?, Centrum Dziedzictwa Szkła, Krosno 2016
Galeria Oranżeria, wspólna wystawa Witolda Śliwińskiego i Doroty Kulickiej, Radzyń Podlaski 2017


Jego prace można oglądać w:
Galerii Sztuki Współczesnej ?PARNAS?, Katowice, ul. Kochanowskiego 10
Art. Gallery 4Beauty (Dom Aukcyjny w Warszawie)
Pyramid Designer Glassware & Gifts LTD – 23 St. Werburgh Street, CH1 2DY Chester
Galeria Versus, Wrocław, ul. Jatki 1
Centrum Dziedzictwa Szkła, Krosno, ul. Blich 2
Muzeum Podkarpackie, Krosno, ul. Piłsudskiego 16
Galeria Coco Art, Kraków, ul. Floriańska 44
Sculpture network, (www.sculpture-network.org)

oraz na autorskiej stronie internetowej www.szkloartystyczne.pl

 

Skip to content