CDS Krosno

Rezerwacja biletów

Centrum Dziedzictwa Szkła to pierwszy w Polsce obiekt turystyczno-kulturalny w interaktywny sposób prezentujący tematykę hutnictwa szkła i szklanej twórczości.

Magia szkła

Zwiedzający CDS mogą nie tylko podziwiać piękno szklanej sztuki i kunszt artystów, ale przede wszystkim poznać tajniki technik produkcyjnych i zdobniczych, oraz sami spróbować szklanej twórczości na zajęciach warsztatowych.

Oferujemy niezwykłą podróż po świecie szkła.

Centrum Dziedzictwa Szkła składa się z dwóch obiektów – budynku głównego mieszczącego się przy ulicy Blich 2 oraz tzw. piwnic przedprożnych, znajdujących się przed zachodnią pierzeją krośnieńskiego Rynku.

0
tys.
Odwiedzających CDS rocznie
0
%
Wrażeń, kultury i rozrywki w CDS
0
+
Aktualnie prezentowanych wystaw

Atrakcje

Głównymi atrakcjami budynku głównego są widowiskowe prezentacje produkcji szkła. Podczas pokazów na oczach widzów powstają przedmioty artystyczne i dekoracyjne. Można także spróbować swoich sił i samodzielnie wydmuchać formę szklaną. Program zwiedzania obejmuje także warsztaty obróbki i zdobienia szkła: warsztat malowania na szkle, warsztat grawerowania, produkcja witraży oraz produkcja szklanych figurek metodą palnikową. W budynku przy ulicy Blich 2 znajdują się także ekspozycje stałe wyrobów szklanych (szkło użytkowe, dekoracyjne, artystyczne), sklep ze szklanymi pamiątkami oraz sala kinowo-konferencyjna. W klatce schodowej, na poziomie -4 zobaczyć można natomiast wielkie malowidło anamorficzne (3D), o powierzchni 80 m.kw. Obraz ten został namalowany przez krakowskiego artystę i architekta Ryszarda Paprockiego i jest jedynym tego typu dziełem w Polsce mieszczącym się w zamkniętym pomieszczeniu.

Piwnice przedprożne mieszczą przede wszystkim ekspozycję dzieł szklanej sztuki, wykonanych przez artystów działających, lub związanych z Krosnem (Paweł oraz Stanisław Jan Borowscy, Jerzy i Mateusz Marajowie, Henryk i Rafał Ryszowie, Agnieszka Leśniak-Banasiak, Maciej Habrat, Marzena Krzemińska-Baluch, Stanisław Mól i Witold Śliwiński). To także w nich znajduje się tzw. sala „szkła w fizyce”, w której turyści poznają właściwości szkła, przeprowadzając samodzielnie eksperymenty na szklanych rekwizytach (m.in. soczewki, kalejdoskop, światłowody). W podziemiach krośnieńskiego rynku zobaczyć można również przykłady szkła wykonanego w mieście dla słynnych światowych marek, m.in. weneckiego Murano.

Cennik biletów

Ulgowe

rodzaje dostępnych ulg oraz zniżek

POPULARNE

Normalne

dla zwiedzających indywidualnie

Dla grup

grupy zorganizowane dzieci i młodzieży

Grupy 45+ osób

grupy zorganizowane powyżej 45 osób

USŁUGI EDUKACYJNE

  • pakiet dla grupy zorganizowanej w wieku przedszkolnym – 44 PLN  (warsztaty + zwiedzanie)   
  • pakiet dla grupy zorganizowanej w wieku szkolnym – 50 PLN/osoba (warsztaty + zwiedzanie)
  • warsztaty inne (piaskowanie, grawerowanie) i warsztaty w okresie ferii i wakacji – 36 PLN
  • warsztaty z malowania na szkle – 32 PLN

TURYŚCI INDYWIDUALNI

  • zajęcia rzemieślnicze przy piecu – według stawki godzinowej ustalanej indywidualnie.               

Odwiedź nasz sklep!

W Centrum Dziedzictwa Szkła można zakupić designerskie, ręcznie wyrabiane i starannie malowane produkty szklane oraz wyjątkową, szklaną biżuterię.

Szczegółowe informacje o zwiedzaniu obiektu

Oprócz zwiedzania Centrum oferuje także zajęcia z edukacji plastycznej, wystawy czasowe oraz różnego rodzaju wydarzenia kulturalno-rozrywkowe.

Centrum Dziedzictwa Szkła to obiekt prezentujący przemysł szklany w zupełnie nowej formule – nowoczesnej, atrakcyjnej i przystępnej, dzięki czemu wielowymiarowy świat szkła staje się wyjątkowo bliski.

Zwiedzanie Centrum (budynek główny wraz z piwnicami przedprożnymi) trwa około 2 godzin, a samego budynku głównego około 1,5 godziny. Zwiedzanie odbywa się pod opieką przewodnika. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych gości – uruchomiliśmy specjalny, 30-minutowy program zwiedzania budynku głównego.


Program 30-minutowy przeznaczony jest dla grup zorganizowanych i jest skrócony w stosunku do pełnego programu zwiedzania. Ponadto obowiązują następujące zasady:

  • zwiedzanie odbywa się tylko z przewodnikiem w miarę dostępności miejsc
  • rozpoczyna się o pełnych godzinach zegarowych i jest realizowane za wcześniejszą rezerwacją miejsc

Adres

ul. Blich 2
38-400, Krosno
Polska, Poland

 

Informujemy, że zwiedzanie rozpoczyna się o pełnych godzinach zegarowych po uprzedniej rezerwacji lub w miarę dostępności miejsc i możliwe jest wyłącznie z przewodnikiem.

Rezerwacja

Biuro

Sklep

Pon. - Sob.: 9.00 - 16.00
Niedz.: 11.00 - 16.00

Godziny otwarcia

Pon. – Sob.: 9.00 — 17.00
Niedz.: 11.00 — 17.00

*ostatnie wejście na zwiedzanie całości obiektu o 15.00

Skip to content