Wystawa „Inspirowane naturą” Romana Dołżyckiego to kolejna odsłona możliwości i inspiracji, jakie daje szklana materia. Ale to również mistrzowskie rzeźbiarskie formy z kamienia, zainspirowane sztuką klasyczną i nowoczesną, oraz łączące kamień, drewno i metal drobne, ekspresyjne kształty.
Wszystkie dzieła tego artysty łączy jedno – wrażliwość, szacunek i uznanie dla natury. Naturalne materie ukształtowane przez przyrodę, zostały przez Dołżyckiego włączone w jego twórczy zamysł. Można wręcz powiedzieć, że natura była bodźcem, początkiem, praprzyczyną jego dzieł. To ona dyktowała temat, narzucała warunki, którym autor nie tylko sprostał, ale przekuł je w nową jakość. Mamy tym samym na wystawie dwóch, doskonale współpracujących ze sobą, twórców: przyrodę i artystę.
To wystawa kojąca zmysły, doskonała w harmonii, piękna.
Bezbarwne, rozświetlone refleksami światła bole, osadzone na spatynowanych, „wyrzeźbionych” przez wiatr i wodę drewnianych podstawach, lub połączone z surową jutą, tworzą efektowne, dekoracyjne formy. Współgrają z nimi szklane przedmioty dekoracyjno-użytkowe – rubinowe i bezbrawno mlecznobiałe wazony o harmonijnych obrysach. A tuż obok nich uwagę przykuwają współtworzone przez naturę i artystę kamienne rzeźby: klasyczne, jak wprost z greckich wykopalisk, lub dla odmiany zwarte, akcentowane tylko sumarycznie jednym akcentem dzieła na wskroś nowoczesne. I nagle – rzeźba bogini płodności, przywodząca ma myśl sztukę ludów pierwotnych.
Jednak to nie wyczerpuje możliwości twórczych mistrza, czego dowodzą z jednej strony bliskie sztuce jubilerskiej miniatury z agatem, z drugiej – pełne życia, cudownie kruche a jednocześnie wyraziste postaci stworów: bajkowych smoków i znanych wszystkim z lekcji przyrody patyczaków osadzone na kamiennych „dziełach” natury.
Proszę zwrócić uwagę na płaskorzeźbioną w drewnie przysłonę do lampy – winna latorośl, oddana z wiernością i pasją to przypomnienie, że Roman Dołżycki to znawca wina. Przez wiele lat zajmował się, jako ekspert, dystrybucja tego szlachetnego trunku.
Wystawa będzie czynna do 16 kwietnia 2024 r.