CDS Krosno

Roman Dołżycki „Inspirowane naturą”

Wystawa „Inspirowane naturą” Romana Dołżyckiego to kolejna odsłona możliwości i inspiracji, jakie daje szklana materia. Ale to również mistrzowskie rzeźbiarskie formy z kamienia, zainspirowane sztuką klasyczną i nowoczesną, oraz łączące kamień, drewno i metal drobne, ekspresyjne kształty.

Wszystkie dzieła tego artysty łączy jedno – wrażliwość, szacunek i uznanie dla natury. Naturalne materie ukształtowane przez przyrodę, zostały przez Dołżyckiego włączone w jego twórczy zamysł. Można wręcz powiedzieć, że natura była bodźcem, początkiem, praprzyczyną jego dzieł. To ona dyktowała temat, narzucała warunki, którym autor nie tylko sprostał, ale przekuł je w nową jakość. Mamy tym samym na wystawie dwóch, doskonale współpracujących ze sobą, twórców: przyrodę i artystę.

To wystawa kojąca zmysły, doskonała w harmonii, piękna.

Bezbarwne, rozświetlone refleksami światła bole, osadzone na spatynowanych, „wyrzeźbionych” przez wiatr i wodę drewnianych podstawach, lub połączone z surową jutą, tworzą efektowne, dekoracyjne formy. Współgrają z nimi szklane przedmioty dekoracyjno-użytkowe – rubinowe i bezbrawno mlecznobiałe wazony o harmonijnych obrysach. A tuż obok nich uwagę przykuwają współtworzone przez naturę i artystę kamienne rzeźby: klasyczne, jak wprost z greckich wykopalisk, lub dla odmiany zwarte, akcentowane tylko sumarycznie jednym akcentem dzieła na wskroś nowoczesne. I nagle – rzeźba bogini płodności, przywodząca ma myśl sztukę ludów pierwotnych.

Jednak to nie wyczerpuje możliwości twórczych mistrza, czego dowodzą z jednej strony bliskie sztuce jubilerskiej miniatury z agatem, z drugiej – pełne życia, cudownie kruche a jednocześnie wyraziste  postaci stworów: bajkowych smoków i znanych wszystkim z lekcji przyrody patyczaków osadzone na kamiennych „dziełach” natury.

Proszę zwrócić uwagę na płaskorzeźbioną w drewnie przysłonę do lampy – winna latorośl, oddana z wiernością i pasją to przypomnienie, że Roman Dołżycki to znawca wina. Przez wiele lat zajmował się, jako ekspert, dystrybucja tego szlachetnego trunku.

 

Wystawa będzie czynna do 16 kwietnia 2024 r.

banerek wystawy R. Dołżyckiego, CDS marzec 2024.

 

Skip to content