CDS Krosno

Studenci Wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych w CDS

Paweł Palewicz i Marcin Zając – studenci drugiego roku Wydziału Ceramiki i Szkła na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu w sierpniu 2015 roku odbyli praktyki w  CDS.

W ramach praktyk odbyła się realizacja autorskich prac przy udziale hutników Centrum – Adama i Roberta Okólskich.
Wykonano dziewięć wazonów autorstwa Marcina Zająca, których projekty powstały w I Pracowni Projektowania Szkła Użytkowego pod kierownictwem prof. Kazimierza Pawlaka. Równorzędnie trwały prace nad kieliszkami do wina czerwonego według projektu Pawła Palewicza, stworzonego w ramach pracowni hutniczej prowadzonej przez dr. Mariusza Łabińskiego. Wykonano około 15 sztuk. Część prac zostanie przekazana Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie.

Wydział Ceramiki i Szkła, w którego strukturze znajdują się cztery katedry, kształci studentów w zakresie projektowania, konserwacji i rekonstrukcji ceramiki i szkła oraz artystycznej kreacji w obrębie tych dwóch mediów. W oparciu o długoletnie, jeszcze przedwojenne, tradycje przeniesione do Wrocławia przez profesorów warszawskiej i krakowskiej Akademii oraz znajdujące się na Dolnym Śląsku zakłady ceramiczne i huty szkła, Katedra Ceramiki i Katedra Szkła przygotowują studentów do samodzielnej pracy projektantów.     Przez poznanie tworzywa i różnorodnych technik stwarzane są im także możliwości własnej artystycznej wypowiedzi.
Katedra Działań Interdyscyplinarnych w Ceramice i Szkle realizuje program ukierunkowany na pobudzenie artystycznej wyobraźni studentów i umożliwia realizację twórczych zamierzeń w dziedzinie malarstwa, rysunku i rzeźby.

Skip to content