CDS Krosno

Studio Borowski. Obiekty do wnętrz i ogrodów.

Od 16 października w Centrum Dziedzictwa Szkła podziwiać będzie można dzieła Stanisława Borowskiego oraz jego synów ? Pawła i Stanisława Jana Borowskich.

W sali wystaw czasowych CDS będzie można obejrzeć prace z serii ?Studio-Line? i ?Outdoor-Objects?. To rękodzieła, które zachwycają oryginalnością i niezwykłą kolorystyką. Wystawa, na którą składa się kilkadziesiąt obiektów szklanych, będzie dostępna do 1 lutego 2015 roku.

W Centrum Dziedzictwa Szkła prezentowane są również prace Stanisława, Pawła i Stanisława Jana Borowskich z kolekcji ?Artist Edition?. Są one elementem stałej ekspozycji.

Stanisław Borowski to jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich artystów tworzących w szkle. Pracę z tym niezwykłym materiałem zaczynał w Krośnieńskich Hutach Szkła, gdzie zatrudnił się w latach 60-tych. Poznał tam biegle wszystkie techniki formowania i zdobienia szkła. W 1981 roku wysłał zdjęcia swoich prac do znanego wśród kolekcjonerów na całym świecie niemieckiego pisma ?Neues Glass?. Jego dzieła znalazły się w prestiżowej setce najciekawszych wyrobów szklanych roku. Po tym sukcesie Borowski został zaproszony na międzynarodową wystawę szkła w Kassel, wyjechał do Niemiec. W 1990 roku założył w Hennef koło Bonn Glasstudio Borowski. W 1992 roku przeniósł je do Tomaszowa Bolesławieckiego. Stanisław Borowski zaraził pasją swoich synów, dwóch z nich tworzy szklane dzieła. Dzisiaj Studio Borowski to rodzinne przedsięwzięcie, a prace, które tam powstają, trafiają do galerii, centrów designu i sklepów z wyposażeniem wnętrz na całym świecie.

Skip to content