CDS Krosno

Tomasz Rolniak Deszczowniki – zasobniki na deszcz i rośliny

Wernisaż 24.01.2025, godz. 18.18 Piwnice Przedprożne, Rynek (wejście od strony kościoła farnego).

Deszczowniki, czyli zasobniki na deszcz i rośliny to zupełnie nowe formy artystycznego wyrazu Tomasza Rolniaka. Artysta na przestrzeni lat eksploatujący kształt wielowymiarowego trapezu, to jest autorskiego Chmurnika, sięgnął po zupełnie nowe medium, jakim jest szkło i jego anatomia. To eksperymentalne, artystyczne rzeźby użytkowe, których struktura i opalizująca barwa śmiało wyłaniają się zza specyficznej figury trójwymiarowego trapezu-rynny.

Zasobniki na deszcz i rośliny wykonane ze szkła są nośnikami – przerwalnikami Deszczu, życiodajnej ziemskiej esencji, najważniejszej na naszej planecie cieczy wtórnej, która powstaje z parowania wody, oceanów, mórz, jezior, rzek, oraz zwierzęcych i roślinnych łez. Łzy to z kolei, według artysty, wydzieliny szczęścia i smutku. Zarówno deszcz, jak i łzy nie tylko dają życie, ale też koją i oczyszczają. Cykl szklanych pojemników w kształcie trapezu ma imitować proces płaczu chmur, zaś niektóre ich elementy, takie jak faktura, kolor czy struktura przypominają same chmury w procesie oczyszczania. Zadaniem Deszczowników jest więc próba uchwycenia tej cudownej esencji, przechowania i ponownego wykorzystania, oraz przypomnienie, że wraz z wodą i deszczem tworzymy system naczyń połączonych.

Wystawie szkła artystycznego towarzyszyć będzie cykl fotografii autorstwa Natalii Sienkiewicz – absolwentki Instytutu Fotografii Twórczej Uniwersytetu Śląskiego w Opawie oraz Akademii Sztuk Pięknych i Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.

 

Tomasz Rolniak (1981) – artysta, malarz, nauczyciel akademicki. Absolwent kierunku Edukacja Artystyczna na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Dyplom w pracowni malarstwa prof. Tadeusza G. Wiktora i aneks w pracowni rysunku prof. Marleny Makiel‐Hędrzak i prof. Stanisława Góreckiego obronił w 2008 roku. W latach 2004-2008 prezes Koła Naukowo‐Artystycznego RAZEM. W latach 2009-2012 nauczyciel akademicki na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego w pracowniach malarstwa, rysunku oraz intermediów. Ukończył studia podyplomowe na kierunku Organizacja Produkcji Filmowej i Telewizyjnej na PWSFTviT w Łodzi (2011-2014). Organizator sympozjów, plenerów twórczych, wystaw, przeglądów, warsztatów międzynarodowych, ogólnopolskich i środowiskowych. W latach 2002-2008 współorganizator Galerii na Strychu w Brzozowskim Domu Kultury. Współorganizator Europejskiego Stadionu Kultury 2011 Rzeszów z ramienia Narodowego Centrum Kultury oraz Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Jako animator współpracował m.in. z: Muzeum Animacji Se-Ma-For, Muzeum Narodowym w Warszawie, Poznańską Fundacją Artystyczną czy Stowarzyszeniem Filmowców Polskich. Przy produkcji filmowej współpracował z Se-ma-for Produkcja Filmowa, Anima-Pol, WJTeam, Efektpol, Studio Filmowym Trefl, oraz Centralnym Muzeum Włókienictwa w Łodzi. Zajmuje się scenografią, malarstwem, fotografią, rysunkiem oraz obrazem ruchomym. Autor siedemnastu wystaw indywidualnych i uczestnik ponad dwustu wystaw zbiorowych prezentowanych w kraju i za granicą. Laureat wielu nagród i wyróżnień.

Wystawa czynna do 24.02.2025 r.

zaproszenie, T. Rolniak, CDS

Skip to content