Transgresje. Nowoczesność i Tradycja Szkła Artystycznego Grupy Wyszehradzkiej wystawa czynna do 20 lipca 2022 roku!

banerek o wystawie

Wyjątkowa wystawa w klimatycznym miejscu. Zapraszamy! Wystawa czynna do 20 lipca 2022 roku!

Transgresje. Nowoczesność i Tradycja Szkła Artystycznego Grupy Wyszehradzkiej. Dolnośląskie Warsztaty i Sympozjum to unikatowe przedsięwzięcie w skali kraju i transeuropejskich kontaktów z zakresu sztuki szkła na płaszczyźnie edukacyjnej, twórczej i wymiany nowych technologii artystycznych oraz kultywowania regionalnego dziedzictwa kulturalnego. Wydarzenie zrealizowane zostało w ramach e-Glass Festival. Przewodnim tematem tegorocznych działań były poszukiwania zbieżności i rozbieżności między tradycyjnym rozumieniem i realizacją sztuki a nowoczesnymi działaniami z zakresu szkła artystycznego i użytkowego. W tym roku program zrealizowany został przy udziale artystów reprezentujących 3 kraje Grupy Wyszehradzkiej: Polskę, Czechy i Słowację.

Artyści:

Jakub Berdych Karpelis (CZ), Jakub Berdych (CZ), Joanna Bujak (PL), Teresa Cukier (PL), Natalia Dzidowska (PL), Katarzyna Harasym (PL), Anna Hołowińska (PL), ILLOLA ? Patrik Illo (SK), Aleksandra Stencel (PL/SK) , Mariusz Łabiński (PL), Emilia Marcjasz (PL), Katarzyna Pilic (PL), Diana Szydłowska (PL), Aleksandra Wątroba (PL), Igor Wójcik (PL), Witold Vito Wójcik (USA)

Kurator wystawy:
Mariusz Łabiński (PL)

W trosce o bezpieczeństwo uczestników wystawy, wydarzenia będą odbywać się zgodnie z aktualnymi wytycznymi Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Państwowej Inspekcji Sanitarnej i Ministerstwa Zdrowia dotyczącymi organizacji wydarzeń kulturalnych w czasie epidemii COVID-19.

Dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego

Organizator:
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu ? Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego
Współorganizator:
Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie

:
Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka
Dolnośląska Fundacja Rozwoju Regionalnego

Pomysł organizowania Dolnośląskich Warsztatów i Sympozjum Szkła Artystycznego e-Glass Festival zrodził się w 2008 roku. Zdecydowaliśmy wówczas, że najlepszym miejscem na jego realizację będzie pogranicze izerskie
i karkonoskie. Jest to najważniejszy historycznie region hutnictwa szkła w tej części Europy. Ponieważ e-Glass nawiązuje do tych właśnie tradycji, warto więc wspomnieć o początkach hutnictwa szkła na tych terenach. Pierwsze huty szkła pojawiły się na przełomie XIII i XIV wieku w miejscach obfitujących w drewno. Na przełomie XIX i XX wieku pogranicze izerskie i karkonoskie należało do najważniejszych obszarów przemysłowych Europy środkowej. Po wielu perturbacjach związanych z przemianami lat 90. XX w. hutnictwo szkła jednak przetrwało po obu stronach polsko-czeskiego pogranicza i znajduje się obecnie w całkiem niezłej kondycji. Tu działają tak ważne ośrodki jak Żelazny Bród, Harrachov, Desna, Piechowice i Szklarska Poręba. Nasze warsztaty odbywają się po stronie polskiej zazwyczaj w Jeleniej Górze, Piechowicach, Szklarskiej Porębie, a po stronie czeskiej w Desnej, oraz na samym pograniczu w Stacji Turystycznej ORLE w Jakuszycach (w miejscu dawnej huty szkła Karlsthal), gdzie co roku uruchamiamy szklarskie piece plenerowe i gdzie odbywają się warsztaty studenckie.

e-Glass powstał z chęci wskrzeszenia tradycji spotkań artystów, hutników, technologów z uczniami i studentami, jak też w celu kultywowania tradycji wytwarzania szkła artystycznego i twórczości szklarskiej. W swoim założeniu plener oraz towarzyszące mu sympozjum mają być platformą łączącą twórczość artystyczną z edukacją
i upowszechnianiem. Naszym celem jest także stworzenie mieszkańcom i turystom możliwości zapoznania się z podstawami twórczości szklarskiej poprzez przyglądanie się pracy artystów, studentów i hutników. Chcemy pokazywać ich kunszt, a także niepowtarzalne piękno masy szklanej.

W najbardziej atrakcyjnym letnim okresie wakacyjnym studenci i artyści, przy wsparciu mistrzów szklarskich
z krajów wyszehradzkich, na oczach widzów projektują i tworzą dzieła szkła artystycznego, które potem można podziwiać na wystawach poplenerowych w Polsce, Czechach, Słowacji i na Ukrainie.

Igor Wójcik
Dyrektor e-Glass Festival