CDS Krosno

Trochę historii

Powstanie Centrum Dziedzictwa Szkła wiąże się z hutnictwem szkła, obecnym w życiu miasta i regionu od 100 lat.

Szklana historia miasta rozpoczęła się w 1923 r. i trwa do dzisiaj. Z tą gałęzią przemysłu swoje losy związało wiele krośnieńskich rodzin, a działalność huty wykraczała znacznie poza sferę wytwórczości. Zmiana krajobrazu miasta, rozwój infrastruktury technicznej, drogowej i mieszkaniowej, znaczący wpływ na podniesienie poziomu życia, inicjatywy kulturalne, społeczne, wreszcie sława, jaką zyskało Krosno, kojarzone na całym świecie ze wspaniałymi szklanymi wyrobami  – to wszystko zawdzięczamy szklanej produkcji.

Z biegiem czasu, na bazie Krośnieńskiej Huty Szkła i związanej z nią szkoły szklarskiej , która kształciła specjalistów, powstawały mniejsze i większe huty oraz szklane warsztaty. Były to firmy prywatne, spółdzielnie, spółki. Powstawały, działały i upadały, a na ich miejsce powoływano kolejne. Krośnieńskie stało się szklanym zagłębiem. I pozostaje nim do dzisiaj.

Sama zaś Krośnieńska Huta Szkła zmieniała nazwę, rozrastała się o kolejne zakłady, usytuowane nie tylko w Krośnie, ale również w Jaśle i Tarnowie.  Zdobywała światowe rynki, eksportując swoje wyroby do ponad 60 krajów na wszystkich kontynentach.

Krośnieński „bezołowiowy kryształ” jak nazywano tutejsze szkło, fascynował jakością i wzornictwem. Nie dziwi zatem fakt, że szklane zestawy z krośnieńskiej huty trafiły na stoły m.in. królowej brytyjskiej Elżbiety II, cesarzowej Japonii, króla Hiszpanii Juana Carlosa, prezydenta ZSRR Michaiła Gorbaczowa czy szacha Iranu Mohammada Rezy Pahlawiego.

— CDS Krosno

Ta zobowiązująca tradycja i konieczność jej zachowania, udokumentowania i upowszechniania legły u podstaw powołania do życia Centrum Dziedzictwa Szkła.  Była to wspólna inicjatywa środowisk związanych z hutnictwem szkła, działaczy społecznych i kulturalnych, oraz władz samorządowych. Dzięki środkom pochodzącym z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka na lata 2007-2013 oraz wsparciu władz miasta, w czerwcu 2012 roku uroczyście otwarto CDS i zaproszono gości – mieszkańców miasta, turystów krajowych i zagranicznych, do tej wyjątkowej placówki.

Przy opracowywaniu zasad funkcjonowania Centrum Dziedzictwa Szkła sięgnięto do nowoczesnych i nowatorskich sposobów aranżacji przestrzeni. Wykorzystano nowe media i techniki, ultranowoczesne metody i narzędzia prezentacji, postawiono na interakcję ze zwiedzającym, z którym zainicjowano dialog i którego zaproszono do współuczestnictwa w podróży szklanym szlakiem.

Pokazy szklanej produkcji, warsztaty, wystawy stałe i czasowe, a do tego rozmaite wydarzenia kulturalne, inicjatywy społeczne oraz świetnie zaopatrzony salon firmowy przyciągają co roku coraz większe rzesze zwiedzających.

Centrum Dziedzictwa Szkła od momentu powstania jest stale obecne we wszystkich mediach: telewizji, radio, portalach internetowych, blogach. Zwiedzają CDS i piszą o nas reporterzy krajowi i zagraniczni, kręcono tu programy podróżnicze, kulturalne, artystyczne, historyczne. Trafiamy do nowych mediów; można o nas wysłuchać podcastów, oglądać filmiki na YouTube, korzystać z informacji na naszej stronie, jesteśmy aktywni w socjal mediach (FB, Instagram).

W dorobku CDS jest ponad 100 wystaw, w tym wiele o międzynarodowym wydźwięku. Pokazujemy u nas szkło najwyższej jakości, dzieła artystyczne, szkło historyczne i nowoczesne realizacje. W planie mamy kolejne, światowej rangi „nazwiska” i kolekcje. Jednocześnie stale dokumentujemy i gromadzimy informacje archiwalne o szklanej produkcji w Krośnie i regionie oraz tutejsze szkło.

CDS współuczestniczy, jako partner, w krajowych i międzynarodowych projektach, wspomaga swoim archiwum i wiedzą pracowników poszukiwania naukowe, włącza się w akacje kulturalne i działania muzealne.

W 2022 roku Centrum Dziedzictwa Szkła będzie obchodzić 10lecie działalności.

Skip to content