CDS Krosno

TRZY – Kazimierz Pawlak

30 lat przygody ze szkłem. Wystawa jubileuszowa prof. Kazimierza Pawlaka

Związany z wrocławską ASP artysta obchodził w zeszłym roku 30-lecie pracy artystycznej, z okazji której przygotował niecodzienną wystawę podsumowującą swoją dotychczasową drogę artystyczną.

Prof. Kazimierz Pawlak jest jednym z najbardziej uznanych artystów szkła w Polsce. Jego twórczość może sprawiać problemy kolekcjonerom i miłośnikom szkła artystycznego, przyzwyczajonym przez wielu twórców do konsekwentnego rozwijania własnego stylu dostrzegalnego w kolejnych dziełach. Ta postawa jest zupełnie obca prof. Pawlakowi, którego bardziej interesuje narażanie się na wciąż nowe ryzyko, niż konformistyczne podążanie raz obraną drogą. Postawa ta pozwala mu na nieustanne eksperymentowanie z wciąż innymi rodzajami i technikami obróbki szkła. Raz klei i poleruje, innym razem topi. Jednego dnia wykorzystuje szkło bezbarwne, aby następnego sięgnąć po włókno szklane. Dzięki temu jego dorobek artystyczny jest wyjątkowo różnorodny. 

Na wystawie ?Trzy? artysta zaprezentuje część prac wykonanych na przestrzeni 30 lat, obejmujących kolekcje szkieł zrealizowanych w technikach ?na zimno?, obiektów topionych w formach w piecach elektrycznych, form wykonanych w unikalnej technice pate de verre oraz obiektów dekoracyjnych, do kreacji, których używa szklanego włókna wyprodukowanego w Krośnie.

Skip to content