CDS Krosno

W CDS wykonano kielichy na zlecenie Prezydenta RP

Centrum Dziedzictwa Szkła wykonało kilkanaście replik kielichów z XIX w. na zlecenie Kancelarii Prezydenta RP. Bronisław Komorowski wręczał je będzie jako upominki m.in. głowom państw.


– Czas na szkło z Krosna! ? komentowano w Kancelarii Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, gdy osiemnaście szklanych kielichów wykonanych przez krośnieńskie Centrum Dziedzictwa Szkła dotarło do Warszawy. Kielichy, stanowiące repliki naczyń z XIX wieku, wręczane będą jako upominek od Prezydenta Komorowskiego. Trafią zarówno do przywódców innych krajów, jak i szczególnie zasłużonych osób.

Bronisław Komorowski odwiedził Centrum Dziedzictwa Szkła początkiem września 2013 r. i to wówczas narodził się pomysł realizacji kopii szklanych przedmiotów. Do rekonstrukcji wykorzystano wyłącznie zdjęcia dostarczone przez Prezydenta. Kielichy mają wysokość 22 centymetrów, na czarach wygrawerowano herb szlachecki oraz Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Pracownikom CDS udało się precyzyjnie odtworzyć kształt, sposób wykończenia, grawerunek, a nawet odcień szkła. Prezydent Komorowski był pod ogromnym wrażeniem efektów pracy, zwłaszcza, że opierała się ona wyłącznie na fotografii. Według Głowy Państwa hutnicy trafili w dziesiątkę z odcieniem, a grawerunek to po prostu majstersztyk.

Centrum na co dzień realizuje wiele zamówień, także tych nietypowych, dotyczących rekonstrukcji dawnych przedmiotów szklanych, jednak to właśnie to otrzymane od Kancelarii Prezydenta RP jest szczególnym powodem do dumy krośnieńskiej placówki.

Warto przypomnieć, że szkło z Krosna w przeszłości wielokrotnie trafiało do przywódców państw. W latach 70. i 80. XX w. Krośnieńskie Huty Szkła wykonały komplety m.in. dla królowej brytyjskiej Elżbiety II, króla Hiszpanii Juana Carlosa oraz japońskiego dworu cesarskiego.

Skip to content