CDS Krosno

Aleksandra Kujawska Źródło mocy – wystawa czynna do 9 września! Zapraszamy!

szkło A. Kujawska, CDS 2024

„Źródło mocy jest w każdym z nas. To jak z niego czerpiemy określa nasze życie jako jednostki, ale ma także wpływ na otaczający nas świat. Umiejętność nawiązania kontaktu z samym sobą, z osobistym źródłem mocy jest kluczowa. Wtedy możemy tworzyć rzeczy wielkie i ważne, rozwijać cywilizację i duchowość. Czerpiąc ze źródła mocy potrafimy odróżnić dobro od zła. Mamy siłę kreować rzeczywistość naszą i innych: wspólnego świata przyrody, ludzi i zwierząt. Jesteśmy spokojem i uważnością. A na tym najbardziej mi zależy”. Aleksandra Kujawska

Aleksandra Kujawska jest cenioną rzeźbiarką i projektantką, specjalizującą się w rzeźbie i wzornictwie szkła. Od 2021 mieszka w Sopocie.

Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Jeleniej Górze – Cieplicach o profilu szkło artystyczne w pracowni rzeźbiarza Władysława Czyszczonia.

Jest absolwentką studiów magisterskich (Wzornictwo szkła), podyplomowych (Szkło w architekturze – Specjalizacja Witraż) Katedry Szkła, Wydziału Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu. Jest również absolwentką Międzywydziałowych Studiów Doktoranckich – Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Ukończyła także studia dziennikarskie na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego .

Aleksandra Kujawska od wielu lat prezentuje swoje dzieła na wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych w Polsce i na arenie międzynarodowej. Jej prace były prezentowane w renomowanych galeriach i na wystawach w Paryżu, Londynie, Mediolanie, Luxemburgu, Wenecji, Sofii, Dreźnie, Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Łodzi, Gdyni i Poznaniu.

Jej twórczość została doceniona przez jurorów i zdobyła wiele nagród, takich jak pierwsze miejsce w Międzynarodowym Konkursie Sztuki Szkła „Szklana Improwizacja”, pierwsze miejsce w kategorii „wizje” konkursu „Diament Meblarstwa” oraz wyróżnienia „Must Have” na Łódź Design Festival w latach 2020, 2021 oraz 2023.

Prace artystki zostały również wyróżnione w konkursach, takich jak kultowy „Dobry Wzór 2021” Instytutu Wzornictwa Przemysłowego, pierwsze miejsce w kategorii „rzemiosło” i wyróżnienie specjalne w konkursie „Design Educated 2021” w Niemczech.

Dzieła Aleksandry Kujawskiej znajdują się w zbiorach renomowanych instytucji, m.in. w Muzeum Narodowym we Wrocławiu oraz Galerii Wzornictwa Polskiego w Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum Karkonoskim, Galerii Narodowej w Sofii.

Jej talent i zaangażowanie w sztukę szkła zostały docenione przez przyznanie jej stypendiów i dotacji, m.in. Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytutu Adama Mickiewicza w Warszawie, Urban Glass w Nowym Jorku oraz Pilchuck Glass School w USA.

Aleksandra Kujawska nie tylko tworzy unikalne dzieła sztuki, lecz także angażuje się w działalność charytatywną także kuratorską, organizując wystawy. Jest też autorką publikacji poświęconych sztuce i wzornictwu szkła.

Najważniejsze nagrody:

Dobry Projekt – I miejsce w Kategorii Dekoracje, 4 Design Days Katowice, 2024.

Must Have 2023 – finalistka konkursu, Łódź Design Festival, Łódź 2023.

Design Educated 2021 – międzynarodowy konkurs, wyróżnienie honorowe, Niemcy 2021.

Must Have 2021 – finalistka konkursu, Łódź Design Festival, Łódź 2021.

Dobry wzór 2021 – finalistka, I miejsce w kategorii „Rzemiosło”, Instytut Wzornictwa Przemysłowego, Warszawa 2021.

Must Have 2020 – finalistka konkursu, Łódź Design Festival, Łódź 2020.

Diament Meblarstwa 2018 – I miejsce w kategorii „Wizje”, Warszawa 2018.

Szklana Improwizacja – I miejsce, międzynarodowy konkurs, Kryształowy Weekend, Piechowice 2017.

Eco made festival – finalistka konkursu, Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi 2016.

Ceramika i szkło – Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusz Gepperta we Wrocławiu – projekt artystyczny promujący wydział ceramiki i szkła – III miejsce, Konkurs Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, Wrocław 2016.

Stypendia i dotacje: Ministerstwo Kultury i Sztuki i Dziedzictwa Narodowego, Warszawa, Polska 2023.

Ministerstwo Kultury i Sztuki i Dziedzictwa Narodowego, Warszawa, Polska 2021.

Pilchuck Glass School, Seattle, USA 2020.

Urban Glass, Nowy Jork, USA 2019.

Instytut Adama Mickiewicza, Warszawa, Polska 2015.

Wybrane wystawy indywidualne: Organica – DESA Unicum, Desa Home, Warszawa 2023. Alchemia – Warsaw Marriott Hotel, Apartament Prezydencki, Warszawa 2023.

Circle of life – Muzeum Technik Ceramicznych w Kole 2020. Schoolgirl.

Back home – Karkonoskie Muzeum, Jelenia Góra 2019.

Alchemicum – wystawa studentów Międzywydziałowych Studiów Doktoranckich Akademii Sztuk Pięknych im. E.Gepperta we Wrocławiu, Wydziału Ceramiki i Szkła. Wrocław 2019. NiedoRZECZNIE – Wawa Design Festiwal, Warszawa 2017.

IN YOUR ROOM – Glass and Ceramics Institute, Kraków 2016.

Botanicum – Nature Museum, Jelenia Góra 2016.

Glass Garden – synergia przyrody, synergia wnętrza – Wawa Design Festival, Warszawa 2016. Glass Garden – Tent London, Londyn, Wielka Brytania 2015.

Wybrane wystawy zbiorowe: Herstory. – Wystawa aukcji charytatywnej na rzecz Fundacji Muzuem Historii Kobiet, Desa Unicum, Warszawa 2023.

Polski Design. Ukraińska Odbudowa. – Wystawa aukcji charytatywnej Fundacji BRDA na rzecz projektu Okno, Desa Unicum, Warszawa 2023.

Rzeźba i formy przestrzenne – Desa Unicum. Warszawa 2023.

Szklane Życiorysy. Polskie designerki szkła 1945 – 2020 – Muzeum Narodowe we Wrocławiu 2023.

Polish Review – Akademia Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu 2023.

Zobacz szkło – Vivid Gallery, European Glass Festival, Wrocław 2023.

Desa Design Days. Szkło Sztuka Design – DESA Unicum, Warszawa 2023

TopTen of Polish Design – Galeria Vzory, Poznań 2022.

Limited Edition, „Dziesięć na dziesięć” – Łazienki Królewskie – Stara Oranżeria, Warszawa 2022.

The Venice Glass Weeks, Glass_on.

Have we ever dreamt about it? – Wenecja, Włochy 2022.

Glass Biennale – National Galery, Sofia, Bułgaria 2021.

The Venice Glass Week, Glass_on. Lets meet inbetter times. – Wenecja, Włochy 2021.

European Glass Festival – Asselnborn, Luxemburg 2021.

Polish Designers – Tent London, Londyn, Wielka Brytania 2017.

Der die das – Schloss Konigshain, Niemcy 2017.

La carte et le territoire – La Galerie du Crous de Paris, Paryż, Francja 2017.

EXPO 2015 – Mediolan, Włochy 2015

 

Skip to content