CDS Krosno

Marta Wojciechowska “Szklane historie” – wystawa

fragment wystawy

Szklane Historie Marty Wojciechowskiej to  wystawa, którą trzeba koniecznie zobaczyć!

„Założenia projektu Szklane historie zakładały analizę faktów historycznych z rozwoju szklarstwa w Małopolsce i Podkarpaciu oraz osobistą interpretację i w efekcie wypowiedź plastyczną. Realizacje powstały na przełomie 2020/ 2021 dzięki Stypendium Twórczemu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które otrzymałam w 2020 roku. W sposób nietypowy i przewrotny, poprzez 5 instalacji (Niepamięć, Banie, Czarne, Kałuże, Muchołapka) opowiedziałam swoje Szklane historie” – mówi autorka instalacji, znana i ceniona artystka szkła.

Wystawa to wyjątkowe, nowoczesne i bardzo różnorodne spojrzenie na możliwości szklanej materii. Wojciechowska po raz kolejny przekracza „Rubikon” tworząc  równoległe światy, w które możemy się „zapaść” budując własną opowieść. Przestrzeń wystawienniczą wypełniają szklane formy, tworząc w przestrzeni odrębne, a jednak korespondujące ze sobą sfery. Czerń kul i nieregularnych „kleksów”, przezroczystość bezbarwnych bań i muchołapek, do tego drapieżne muchy-giganty i pajęczyna niepełnych wspomnień w formie szklanych pętelek nanizanych na druty pamięci to kosmos jednocześnie obcy i bardzo bliski.

W katalogu do wystawy, profesor Kazimierz Pawlak, wybitny artysta oraz  wykładowca i wieloletni dziekan Wydziału Ceramiki i Szkła ASP we Wrocławiu tak ocenił artystkę i jej najnowsze dzieło: (…) Marta stworzyła swój własny styl i świat „szklanej wyobraźni” pełen ironicznego humoru, zaskakujących skojarzeń i indywidualnych interpretacji. Jej obiekty i instalacje są przesłaniem, które skłania odbiorcę do refleksji nad otaczającą go rzeczywistością.  (…)

Na wystawie „Szklane historie” dominują instalacje – bo to forma, w której autorka czuje się najlepiej. 

Multiplikacja użytych elementów podkreśla siłę wyrazu poszczególnych kompozycji, które przez swoją mnogość, wypełniają wnętrze,  płożąc się po  posadzce, ścianach i przestrzeni ponad widzem (…) nie pozwoli gościom na długo zapomnieć o tej wystawie i jej autorce”.

Wystawa czynna do końca marca 2022.

fragment instalacji, fot. P. bernackifragment wystawy w BWA Tarnów

fot. M. Wojciechowska                                                          fot. P. Sroka

 

Skip to content