CDS Krosno

Wystawa „Historia szkłem zapisana. KHS – ludzie, miejsca, zdarzenia” otwarta!

17 grudnia 2015 roku w Centrum Dziedzictwa Szkła została otwarta wystawa pt. ?Historia szkłem zapisana. KHS – ludzie, miejsca, zdarzenia?. To prezentacja fragmentów historii krośnieńskiego hutnictwa szkła, zapisanych na archiwalnych zdjęciach i zaakcentowanych przykładowymi wyrobami Krośnieńskich Hut Szkła KROSNO S.A. Wystawa dostępna będzie do 7 lutego (niedziela). Wstęp wolny.

Działająca od lat 20. XX wieku krośnieńska huta szkła dała początek tej gałęzi przemysłu w regionie. To w niej zdobywały umiejętności i fach, a z czasem także wykształcenie, pokolenia miejscowych hutników. Tu przyjeżdżali projektanci i artyści by tworzyć, we współpracy z hutnikami, wzory szklanych wyrobów. Niektóre z nich weszły do grupy istotnych dokonań polskiego wzornictwa przemysłowego, inne stały się ikoną czasów, przedmiotem marzeń tysięcy Polaków.

Czas i kruchość szklanej materii, a także zmieniająca się moda sprawiły, że niewiele z nich przetrwało. Nie odeszły jednak w zapomnienie. Część jest nadal obecna w ofercie KHS KROSNO S.A., inne dostarczyły inspiracji dla przedmiotów z nowych linii, jeszcze inne utrwalone zostały na fotografiach.

CDS jest w posiadaniu obszernego archiwum fotograficznego, z którego tylko niewielki fragment znajdzie się na wystawie. Zarejestrowane na zdjęciach osoby i wydarzenia, uchwycone w kadrze wysiłki hutniczych zespołów oraz zmieniająca się sceneria hal produkcyjnych, składają się na ciekawy i różnorodny dokument obrazujący dzieje krośnieńskiej huty, bardzo silnie wrośniętej w gospodarczy i społeczny pejzaż miasta.

Dla krośnian to okazja na ?powrót do przeszłości?, przypomnienia wielu wydarzeń i postaci tworzących szklaną historię. Dla przyjezdnych gości zaś, historyczny spacer przedstawiający bogatą tradycję i imponujące osiągnięcia w zakresie produkcji szkła, dzięki którym Krosno dumnie nosi tytuł ?Miasta Szkła?.

Skip to content