CDS Krosno

Wystawa „Huta Josephine w Szklarskiej Porębie na Śląsku w I połowie XX wieku” otwarta!

W piątek (6.02) w Centrum Dziedzictwa Szkła odbył się wernisaż wystawy Huta Josephine w Szklarskiej Porębie na Śląsku w 1 połowie XX wieku. Prezentowany na niej zbiór to część znakomitej kolekcji szkła artystycznego im. Mieczysława Buczyńskiego Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze. Wystawa będzie dostępna do 7 maja.

Huta Josephine w Szklarskiej Porębie powstała w 1842 roku na zlecenie hr. L. Schaffgotscha. Była ona nowoczesnym zakładem, zatrudniającym dobrych rzemieślników i projektantów, dzięki czemu od początku jej wyroby cechowały bardzo wysoka jakość i doskonałe wzornictwo. W latach 20. XX wieku, z powodu światowego kryzysu gospodarczego, huta Josephine połączyła się z firmą Fritza Heckerta w pobliskich Piechowicach oraz ze szlifiernią Neumann & Staebe w Sobieszowie, tworząc spółkę JO-HE-KY A.G.Kiedy po II wojnie światowej Dolny Śląsk znalazł się w granicach Polski, Josephine wznowiła działalność w 1946 roku, używając najpierw spolszczonej nazwy Józefina, a od 1956 roku Huta Szkła Kryształowego Julia.

Julia w Szklarskiej Porębie została zamknięta w 1992 roku, a jedyną pozostałością po dawnym zakładzie jest działająca do dziś Huta Szkła Kryształowego „Julia” w Piechowicach, która znajduje się w miejscu dawnej firmy Fritza Heckerta.

Zaprezentowana na ekspozycji kolekcja szkieł to wysokiej jakości obiekty użytkowe, zaprojektowane przez czołowych artystów, współpracujących z manufakturą w Szklarskiej Porębie. To obiekty wykonane z wysokoołowiowego szkła kryształowego. Ukazują one całe spektrum możliwości technologicznych huty oraz umiejętności warsztatowych zatrudnionych w niej osób. Uroda pojedynczych wyrobów i kolekcji wyraźnie uzmysławia kunszt dolnośląskich twórców i wyrafinowany gust klientów.

Skip to content