CDS Krosno

Wystawa MATECZNIK Moniki Rubaniuk w Piwnicach Przedprożnych otwarta do 23 listopada!

fragment wystawy M.Rubaniuk, CDS

Wystawa w Piwnicach Przedprożnych Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie, ul. Rynek.

Monika Rubaniuk, ur. 1972. Absolwentka Wydziału Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, gdzie w 1996 roku uzyskała dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Zbigniewa Horbowego. Była stypendystką Ministra Kultury i Sztuki (1995/96), Rządu Greckiego (1998), prezydenta Wrocławia (1999), Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu (2021). Wśród wyróżnień wymienić należy wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie ?Szkło 95?i nagrodę publiczności na wystawie ?Stół Polski?, 1999.

Artystka ma na koncie szereg wystaw indywidualnych oraz uczestnictwo w wielu wystawach zbiorowych.  Poza krajem, jej prace pokazano w Belgii, Czechach, Danii, Finlandii, Litwie, Holandii i w Niemczech. Prace Rubaniuk znajdują się w kolekcji Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze, Muzeum Narodowego w Poznaniu i Muzeum Szkła Ebeltoft w Danii.

 

?Prace Moniki Rubaniuk, wykonane w ramach projektu ?Matecznik? – napisała Anita Bialic, znana i ceniona  kurator, manager kultury i specjalistka od szkła –  przywodzą mi na myśl obrazy z filmu wybitnego hiszpańskiego reżysera Guillermo del Toro ?Labirynt Fauna?. Szklane krzewy, byliny, narośla i zarośla Moniki Rubaniuk zapraszają nas do takiego właśnie świata ? Labiryntu. Przykuwają naszą uwagę a jednocześnie budzą niepokój ? czy przypadkiem nie skaleczymy się ostrymi krawędziami, nie uszkodzimy kruchej struktury. Zbudowane z kawałków szkieł lśnią, połyskują, skrzą się, świecą, odbijają i załamują światło. Są jednocześnie realne i nierzeczywiste?.

Słowa te w pełni oddają specyfikę i wrażeniowość dzieł pokazywanych w klimatycznych wnętrzach piwnic, podkreślających odrealniony świat artystycznych wizji.

             

 

 

Skip to content