CDS Krosno

Wystawa „Pliva & Łabiński” otwarta!

15 grudnia odbył się wernisaż wystawy „Pliva & Łabiński”, która prezentowana będzie w CDS do końca lutego 2017. To wyjątkowa okazja poznania twórczości dwóch wybitnych artystów tworzących w szkle.

Oldrich Pliva i Mariusz Łabiński należą do grupy spotykającej się od 2008 roku w ramach międzynarodowych sympozjów szklarskich Ekoglass. Obaj nie tylko tworzą szkło artystyczne, ale również mają doświadczenie w innych dziedzinach sztuk plastycznych, a ponadto są pracownikami szkół wyższych – Oldřich Plíva – Uniwersytetu Technicznego w Libercu, oddział w Jabloncu, Mariusz Łabiński – Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, obaj w katedrach specjalizujących się w designie szkła. Każdy ma w dorobku wiele wystaw krajowych i zagranicznych, a ich dzieła zdobią muzea i galerie na całym świecie.

Choć preferują inne typy szkła, Plíva – topione, Łabiński ? hutnicze, ich prace łączy wspólny obu nurt minimalizmu, rozumiany i praktykowany jednak odmiennie. U artysty z Czech będzie to geometryczna stylizacja i skromna gama kolorystyczna, u Polaka jasno zdefiniowany kontur, kameralność obiektów, kontrastowość barw.

Silna indywidualność artystyczna, pasja i potencjał twórczy, biegłość techniczna odzwierciedlające się w prezentowanych na wystawie obiektach tworzą wyjątkowy klimat ekspozycji. To doskonała okazja do bliższego zapoznania się z istotnym fragmentem dorobku współczesnego światowego szkła artystycznego.

Skip to content