CDS Krosno

Wystawa Szklane historie Marta Wojciechowska

fragment instalacji, fot. P. bernacki

Wystawa w CDS, czynna do 31 marca 2022. Wernisaż 14 grudnia, godz. 17:30, budynek CDS, ul. Blich 2. Wejście bezpośrednio z ulicy Blich. Wstęp wolny.

Wystawa składa się z 5 instalacji: Niepamięć, Banie, Czarne, Kałuże i Muchołapka .Wyjątkowe, nowoczesne spojrzenie na możliwości szklanej materii to pokłosie pracy artystycznej, możliwej dzięki Stypendium Twórczemu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jakie artystka otrzymała w 2020 roku.

Artystka pisze:  „Założenia koncepcyjne projektu „Szklane historie” zakładają analizę faktów historycznych z rozwoju szklarstwa w Małopolsce i Podkarpaciu oraz osobistą interpretację i w efekcie wypowiedź plastyczną. Realizacje powstały na przełomie lat 2020/ 2021.

Moim założeniem było potraktowanie historii i technologii szkła w sposób intuicyjny, przefiltrowanie przez własną wrażliwość plastyczną faktów historycznych, oswojenie sztywnych naukowych zagadnień, artefaktów przez skupienie się na stronie wizualnej i oddanie kreacji.  W rezultacie powstały zupełnie współczesne instalacje rzeźbiarskie, abstrakcyjne, niefiguratywne, mocne w wyrazie i oddziaływaniu. Mimo że forma wypowiedzi plastycznej jest jak najbardziej nowatorska, temat pozostaje osadzony w historii.  W sposób niesztampowy i przewrotny opowiedziałam swoje Szklane historie”.

fragment zaporszenia

Skip to content