Wczoraj (7.08.2015) odbył się wernisaż wystawy Szkłem malowane. Made in Germany.
To druga edycja prezentacji sztuki witrażowej. Tym razem na gości czekają dzieła szczególne. Są to prace artystów powstałe w Studio Szkła Derix. Wstęp na wystawę bezpłatny.
Studio Szkła Derix to jedna z wiodących w świecie pracowni szkła artystycznego, założona i prowadzona przez rodzinę Derixów, działająca od ponad 150 lat w Taunusstein opodal Frankfurtu nad Menem, w Niemczech. Posiada także swoją filię w Stanach Zjednoczonych.
Wśród znawców przeważa opinia, że pracownia Derix jest najlepsza w zakresie wykonawstwa, interpretacji pomysłów i wizji artystów, witrażowych technikach – zarówno klasycznych, jak i nowych.
Pośród słynnych realizacji wymienić należy m.in. ?okno Richtera? w katedrze w Kolonii, okna katedry Najświętszej Marii Panny w Augsburgu zaprojektowane przez Johannesa Schreitera, przeszklenia w kościele Św. Trójcy w Szanghaju, a także: fasadę Europejskiego Banku Centralnego we Frankfurcie, meczet w porcie lotniczym w Rijadzie (Arabia Saudyjska), biurowce i centrum handlowe w Milton Keynes (Anglia), imponująca rozmiarami kopuła na głównym dworcu kolejowym w Kaohsiung (Tajwan) czy ?ścianki? w Top of the Rock – Rockefeller Center w Nowym Jorku (USA).
Nie brakuje w dorobku Studia Derix także prac renowacyjnych, przywracających piękno dawnym dziełom sztuki szklarskiej. Pracownię tworzy zespół 65 pracowników, w tym 35 specjalistów i 10 praktykantów odpowiada za najwyższą jakość realizacji projektów.
Chociaż powstałe w tej pracowni witraże i przeszklenia zdobią budowle sakralne i świeckie, obiekty użyteczności publicznej, place i skwery na całym świecie, produkcja Studia Szkła Derix jest mało znana w Polsce.
Ta pierwsza w naszym kraju wystawa znanej pracowni, z oczywistych względów zredukowana do kilkudziesięciu prac współpracujących z nią artystów, pozwoli chociaż w minimalnym zakresie na zapoznanie się z jej dokonaniami. Zaprezentowane w CDS dzieła artystów przybliżają fragment światowych realizacji i pozwalają na zaznajomienie się z wieloma nowoczesnymi technikami.
Patronat medialny: