CDS Krosno

Wystawa „Szkłem Malowane. Made in Germany.” otwarta!

Wczoraj (7.08.2015) odbył się wernisaż wystawy Szkłem malowane. Made in Germany.
To druga edycja prezentacji sztuki witrażowej. Tym razem na gości czekają dzieła szczególne. Są to prace artystów powstałe w Studio Szkła Derix. Wstęp na wystawę bezpłatny.

Studio Szkła Derix to jedna z wiodących w świecie pracowni szkła artystycznego, założona i prowadzona przez rodzinę Derixów, działająca od ponad 150 lat w Taunusstein opodal Frankfurtu nad Menem, w Niemczech. Posiada także swoją filię w Stanach Zjednoczonych.

Wśród znawców przeważa opinia, że pracownia Derix jest najlepsza w zakresie wykonawstwa, interpretacji pomysłów i wizji artystów, witrażowych technikach – zarówno klasycznych, jak i nowych.

Pośród słynnych realizacji wymienić należy m.in. ?okno Richtera? w katedrze w Kolonii, okna katedry Najświętszej Marii Panny w Augsburgu zaprojektowane przez Johannesa Schreitera, przeszklenia w kościele Św. Trójcy w Szanghaju, a także: fasadę Europejskiego Banku Centralnego we Frankfurcie, meczet w porcie lotniczym w Rijadzie (Arabia Saudyjska), biurowce i centrum handlowe w Milton Keynes (Anglia), imponująca rozmiarami kopuła na głównym dworcu kolejowym w Kaohsiung (Tajwan) czy ?ścianki? w Top of the Rock – Rockefeller Center w Nowym Jorku (USA).

Nie brakuje w dorobku Studia Derix także prac renowacyjnych, przywracających piękno dawnym dziełom sztuki szklarskiej. Pracownię tworzy zespół 65 pracowników, w tym 35 specjalistów i 10 praktykantów odpowiada za najwyższą jakość realizacji projektów.

Chociaż powstałe w tej pracowni witraże i przeszklenia zdobią budowle sakralne i świeckie, obiekty użyteczności publicznej, place i skwery na całym świecie, produkcja Studia Szkła Derix jest mało znana w Polsce.

Ta pierwsza w naszym kraju wystawa znanej pracowni, z oczywistych względów zredukowana do kilkudziesięciu prac współpracujących z nią artystów, pozwoli chociaż w minimalnym zakresie na zapoznanie się z jej dokonaniami. Zaprezentowane w CDS dzieła artystów przybliżają fragment światowych realizacji i pozwalają na zaznajomienie się z wieloma nowoczesnymi technikami.

Patronat medialny:

Skip to content