INFORMACJE

Centrum Dziedzictwa Szkła to pierwszy w Polsce obiekt turystyczno-kulturalny w interaktywny sposób prezentujący tematykę hutnictwa szkła i szklanej twórczości. Nasi zwiedzający mogą nie tylko podziwiać piękno szklanej sztuki oraz kunszt artystów szkła, ale przede wszystkim poznać tajniki technik produkcyjnych i zdobniczych, w których brać mogą czynny udział.


Oferujemy niezwykłą podróż po świecie szkła. Nasze Centrum składa się z dwóch obiektów - z budynku głównego mieszczącego się przy ulicy Blich 2 oraz tzw. piwnic przedprożnych, znajdujących się przed zachodnią pierzeją krośnieńskiego Rynku.

Głównymi atrakcjami budynku głównegowidowiskowe prezentacje produkcji szkła. Podczas pokazów na oczach widzów powstają przedmioty artystyczne i dekoracyjne. Można także spróbować swoich sił i samodzielnie wydmuchać formę szklaną. Program zwiedzania obejmuje także warsztaty obróbki i zdobienia szkła: warsztat malowania na szkle, warsztat grawerowania, produkcja witraży oraz produkcja szklanych figurek metodą palnikową. W budynku przy ulicy Blich 2 znajdują się także ekspozycje stałe wyrobów szklanych (szkło uzytkowe, dekoracyjne, artystyczne), sklep ze szklanymi pamiątkami oraz sala kinowo-konferencyjna. W klatce schodowej, na poziomie -4 zobaczyć można natomiast wielkie malowidło anamorficzne (3D), o powierzchni 80 m.kw. Obraz ten został namalowany przez krakowskiego artystę i architekta Ryszarda Paprockiego i jest jedynym tego typu dziełem w Polsce mieszczącym się w zamkniętym pomieszczeniu.

Piwnice przedprożne mieszczą przede wszystkim ekspozycję najcenniejszych dzieł szklanej sztuki, wykonanych przez najsłynniejszych artystów działających, lub związanych z Krosnem (Paweł oraz Stanisław Jan Borowscy, Jerzy i Mateusz Marajowie, Henryk i Rafał Ryszowie, Agnieszka Leśniak-Banasiak, Maciej Habrat, Marzena Krzemińska-Baluch, Stanisław Mól i Witold Śliwiński). To także w nich znajduje się tzw. sala "szkła w fizyce", w której turyści poznają właściwości szkła, przeprowadzając samodzielnie eksperymenty na szklanych rekwizytach (m.in. soczewki, kalejdoskop, światłowody). W podziemiach krośnieńskiego rynku zobaczyć można również przykłady szkła wykonanego w mieście dla słynnych światowych marek, m.in. weneckiego Murano.

Zwiedzanie Centrum (budynek główny wraz z piwnicami przedprożnymi) trwa około 2 godzin, a samego budynku głównego około 1,5 godziny. Zwiedzanie odbywa się pod opieką przewodnika. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych gości - uruchomiliśmy specjalny, 30-minutowy program zwiedzania budynku głównego.
Program 30-minutowy przeznaczony jest dla grup zorganizowanych i jest skrócony w stosunku do pełnego programu zwiedzania. Ponadto obowiązują nastepujące zasady:
- zwiedzanie odbywa się tylko z przewodnikiem w miarę dostępności miejsc
- rozpoczyna się o pełnych godzinach zegarowych i jest realizowane za wcześniejszą rezerwacją miejsc

Oprócz zwiedzania Centrum oferuje także zajęcia z edukacji plastycznej, wystawy czasowe oraz różnego rodzaju wydarzenia kulturalno-rozrywkowe.

Centrum Dziedzictwa Szkła to obiekt prezentujący przemysł szklany w zupełnie nowej formule - nowoczesnej, atrakcyjnej i przystępnej, dzięki czemu wielowymiarowy świat szkła staje się wyjątkowo bliski.

Szczegółowe informacje i rezerwacje - Recepcja tel.: 13 444 00 31

Zapraszamy!

Uwaga! Do 14 marca 2021 r. CDS będzie zamknięte dla zwiedzających! Zapraszamy na zakupy! -