CDS Krosno

Wystawa „Kompilacje” Witolda Śliwińskiego dedykowana pamięci rodziców otwarta!

Wystawa będzie czynna do 4 grudnia br. Wstęp na wystawę – 5 zł od osoby lub rodziców z dziećmi.

Witold Śliwiński urodził się 24 lutego 1963 roku w Krośnie. Jest absolwentem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Miejscu Piastowym, kierunek ? formy użytkowe. W swojej twórczości zajmował się grafiką i rysunkiem, projektował także znaki graficzne dla firm oraz wykonywał aranżacje ekspozycji targowych. Kolejny etap to projektowanie i wykonawstwo artystycznych i użytkowych wyrobów ze skóry.

Od 1996 roku realizuje szklane wyroby użytkowe i unikatowe. Statuetki okolicznościowe oraz gadżety firmowe stanowią dla niego ważną część działalności a każdy temat jest inspiracją do tworzenia nowych rozwiązań.

?W 1996 roku zafascynowało mnie szkło jako tworzywo. Obok form tradycyjnych, harmonijnie zakomponowanych, o klasycznej linii i powściągliwym zdobnictwie, pojawiły się formy o charakterze dekoracyjnym, można by rzec, rzeźbiarskie, i to one właśnie zaczęły dominować. Jak sądzę, moje poszukiwania mają swoje odzwierciedlenie w ogólnej tendencji rozwoju współczesnego szkła artystycznego.?

?Szkło to dziwna substancja. Z jednej strony wymagająca, żądna skupionej uwagi i rozległej wiedzy. Z drugiej, wyrazista, a zarazem chętna do zmian. Jako materia może być poddana różnego rodzaju działaniom i technikom, może być barwiona, wyciągana, stapiana, rozciągana, cięta, dmuchana, tłuczona i na nowo łączona. Idąc tym tropem rozpocząłem eksperymenty z formami szklanymi łącząc je z innymi materiałami tak odmiennymi jak np. metal czy drewno. Cały czas poszukuję nowych rozwiązań testując możliwości i kondycję szklanej materii. Łącząc ją z nowymi elementami uzyskuję niejednokrotnie nieprzewidywalny, zaskakujący rezultat.?

Efekty tej pracy są wypadkową doświadczenia i dojrzałości twórczej, jak i jego pasji eksperymentatorskiej połączonej z odwagą i ryzykiem działań nowatorskich. Bo szkło, niezależnie od sposobu produkcji i obróbki, zawsze pozostaje materiałem na swój sposób magicznym.

W katalogu wystawy tak pisze Piotr Wójtowicz, Kierownik Sekcji Przedmiotów Artystycznych w Liceum Plastycznym w Krośnie: ?Obserwując artystyczną drogę Witolda Śliwińskiego, artysty od wielu lat z uporem realizującego swoją pasję i fascynację rzeźbą i szkłem jako plastycznym tworzywem, bez trudu odnaleźć można trop typowej definicji twórczej postawy. Zmienność formalnych poszukiwań, inspiracji, ciekawość materii szkła, konfrontowanie jego cech z materiałami odmiennymi ma tu walor bezpretensjonalnej i bezinteresownej zabawy, plastycznej gry jak też odnajdywania przez te zabiegi nowych estetycznych jakości.?

Zapraszamy!

Skip to content