CDS Krosno

Wystawa „odmiennie / w relacji” Dagmara Bielecka Magdalena Wodarczyk

Wystawa prezentuje unikalne, szklane rzeźby dwóch kobiet, dla których praca ze szklanym tworzywem stanowi istotę kreatywnych działań. Łączy je poszukiwanie nowych rozwiązań oraz ich urzeczywistnianie w twórczych działaniach. Razem i indywidualnie badając naturę szkła, odkrywają jego potencjał oraz piękno. Prezentowane obiekty uwidaczniają odmienne postawy wobec materiału, które wynikają z różnych sposobów rozumienia procesu tworzenia, a także podejścia do idei.

Dagmarę inspiruje piękno i witalność świata przyrody. Seria Organica jest wyrazem zachwytu, podszytego uczuciem bezsilności wobec narastającego konfliktu etycznego.  W obliczu systemowego okrucieństwa, zniszczeń oraz nieodwracalnej utraty natury. Niechlubnych relacji pomiędzy ludźmi i innymi gatunkami.

Magdalena przelewa swoje myśli i emocje chcąc, by zapisane w materiale wciąż rezonowały dobrą energią. Pełną przestrzeni, światła i oddechu. Dąży do uchwycenia wewnętrznej równowagi, która pozwala nam usłyszeć swoje myśli, uświadomić własne potrzeby i pragnienia.

Dagmara Bielecka i Magdalena Wodarczyk – wspólnie prowadzą Pracownię Działań Przestrzennych i Technik Eksperymentalnych na Wydziale Ceramiki i Szkła wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta.

DAGMARA BIELECKA

Absolwentka Wydziału Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych im Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, dyplom w Pracowni Zbigniewa Horbowego w 2000 roku.

Od ukończenia studiów związana z Akademią, obecnie Prowadzi Pracownię Działań Przestrzennych i Technik Eksperymentalnych. Projektantka, nauczycielka i twórczyni szkła unikatowego. Entuzjastka i badaczka dawnych szklarskich technik zdobniczych. W latach 2014-18 Kuratorka sekcji Szkło Festiwalu Wysokich Temperatur a także  jedna z kuratorek warsztatów międzynarodowych ? Connecton? 2019 r. Laureatka konkursu New Glass Review 38 The Corning Museum of Glass. Uhonorowana Bronze Award w konkursie Emerge 2018 Bullseye Glass. Eksperymentuje i tworzy w szklanym materiale łącząc techniki kształtowania szkła w płomieniach palnika z metodami piecowymi i hutniczymi.

Udział w kilkudziesięciu wystawach w kraju i za granicą.

Prace w zbiorach Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze, Glassmuseum Alter Hof Herding, Niemcy, Muzeum Sztuk Użytkowych w Poznaniu oraz w zbiorach prywatnych.

https://dagmarabielecka.pl/pl/

https://www.youtube.com/watch?v=H_j8yT6kYGU

 

MAGDALENA WODARCZYK

Dyplom na Wydziale Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu, 2015, oraz na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Opolskiego, 2016. Od 2015 roku zatrudniona na Wydziale Ceramiki i Szkła wrocławskiej ASP jako pracownik naukowo-dydaktyczny. Obecnie, w ramach przygotowanej rozprawy doktorskiej, prowadzi projekty badawcze w zakresie metod formowania szkła na gorąco. Jej praca dyplomowa, zrealizowana w ASP we Wrocławiu, znalazła się w finale konkursów: Stanislav Libenský Award, Czechy, 2015, Design 32. Najlepsze Dyplomy Projektowe, 2015. Brała udział w 5 wystawach indywidualnych we Wrocławiu, Opolu, Krakowie i w ok. 50 wystawach zbiorowych oraz plenerach w Polsce, Czechach, Słowacji, Bułgarii, na Ukrainie i we Włoszech. Organizatorka i koordynatorka warsztatów i projektów międzynarodowych oraz jedna z kuratorów XII i XIII Festiwalu Wysokich Temperatur, 2019, 2021. Rzeźba z cyklu ?Transformacja?, wykonana w ramach pracy dyplomowej, znajduje się w kolekcji Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Od 10 lat zajmuje się fotoreportażem i dokumentuje studenckie projekty oraz wydarzenia kulturalne zrealizowane przez ASP we Wrocławiu.

https://www.asp.wroc.pl/pl/pracownicy-dydaktyczni/wodarczyk-magdalena
https://www.youtube.com/watch?v=Cv5JMBMAxd0&t=7s&ab_channel=FestiwalWysokichTemperatur

 

 

jedna z prac wystawowych M.Wodarczyk                                                         praca z wystawy D. Bielecka

Wystawa czynna do 1 września br.

Skip to content